2
2

Cykl wykładów towarzyszący wystawie „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-1792”

Wielkość liter

Jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-1792” był cykl wykładów organizowanych we współpracy z Towarzystwem Naukowym Sandomierskim.

Wykład rozpoczynający cykl wygłosił dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dr Mikołaj Getka-Kenig. Temat nawiązywał do tytułu wystawy „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielki”, zprzyblizono nam historię Sejmu Wielkiego i szlachty sandomierskiej, która ściśle nawiązuje do naszego regionu. Po referacie odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Kolejnym prelegentem była dr Daria Dyktyńska, dyrektor Muzeum Zabawy i Zabawek. Nawiązała do jednej z postaci, która jest częścią wystawy "Od cześnika do wojewody - kariera polityczna i majątkowa wojewody sandomierskiego Macieja Sołtyka, przywódcy młodszej linii familii Sołtyków".

Ostatnim wykład poprowadziła dr Monika Jusupović z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk o tytule „Można było mieć na sejmie przewodnika większej zdatności, lecz nieskazitelniejszej cnoty nie można” - Stanisław Małachowski, marszałek Sejmu Wielkiego.

Wystawa zorganizowana z okazji dwusetnej rocznicy zakończenia Sejmu Wielkiego, przybliżająca ten ważny okres w dziejach historycznej Ziemi Sandomierskiej.

Głównym założeniem ekspozycji jest przedstawienie sylwetek posłów i senatorów województwa sandomierskiego, ukazanie ich roli i dokonań we współtworzeniu nowoczesnego ustawodawstwa. Jednym z celów wystawy jest również pogłębienie refleksji nad znaczeniem suwerenności bytu państwowego oraz popularyzacja polskiej kultury i dziedzictwa narodowego przez pryzmat spuścizny Sejmu Czteroletniego, którego najważniejszym owocem było uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 r.

Wykład dra Mikołaja Getki-Keniga  – „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-1792” – 6 maja

 

Wykład dr Darii Dyktyńskiej – "Od cześnika do wojewody - kariera polityczna i majątkowa wojewody sandomierskiego Macieja Sołtyka, przywódcy młodszej linii familii Sołtyków" – 20 maja

 

Wykład dr Moniki Jusupović – „Można było mieć na sejmie przewodnika większej zdatności, lecz nieskazitelniejszej cnoty nie można” - Stanisław Małachowski, marszałek Sejmu Wielkiego –
 10 czerwca

 

 

 

logoMZSlogoTNS

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:15447350

Obecnie na stronie 338 gości