Wielkość liter
2
2

Wielkość liter

Janusz Kamocki – Sandomierzanin, patriota, etnografGłównym założeniem przygotowywanej ekspozycji jest przypomnienie sylwetki dra Janusza Marii Saryusza Kamockiego (1927-2021), który przez całe życie związany był z Sandomierzem i Sandomierszczyzną. Na przestrzeni wielu lat współpracował również z naszą instytucją, organizując wystawy oraz odczyty naukowe.

Dr Janusz Kamocki był muzealnikiem, etnografem, żołnierzem Armii Krajowej (ps. Mamut), działaczem opozycyjnym w okresie PRL.

Zajmował się badaniami etnograficznymi, związanymi głównie z problematyką kostiumologii ludowej oraz zasięgów grup etnograficznych. Z żoną Marią Kamocką z Gierowskich prowadził badania etnograficzne nad strojem sandomierskim, których wynikiem była praca ,,Strój sandomierski.” Prowadził również badania w Singapurze, Indiach, Nepalu, Indonezji, Tatarstanie, Armenii, Kirgistanie, Kazachstanie i Uzbekistanie. W 2016 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.

Do zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu przekazał ponad 1,5 tysiąca pamiątek rodzinnych.

Wystawa będzie miała charakter monograficzny, a jej narracja oparta zostanie na najważniejszych etapach życia, a przede wszystkim działalności patriotyczno -niepodległościowej i naukowej jej bohatera. Ekspozycję przygotował zespół kuratorski w składzie: dr hab. Tomisław Giergiel oraz Karolina Gara z Działu Historycznego Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Wielkość liter

Chomik europejski. Zagrożony – zauważonyWystawa, współorganizowana z Fundacją Mikroklimat.

Ekspozycja składa się z prac cenionych fotografów przyrody – Łukasza Koba, Pawła Wrony i Łukasza Ziewacza wzbudza zainteresowanie dorosłych i dzieci, którzy mają okazję przyjrzeć się z bliska krytycznie zagrożonemu wymarciem gatunkowi, jakim jest chomik europejski.

Wystawę będzie można oglądać do 30.12.2023 r.

Dostępna dla zwiedzających w weekendy!

Patronat nad wystawą objęli:

Radio Leliwa iTV WISŁA Echo Dnia Sandomierz - Sandomierz Nasze Miasto Radio Kielce TVP3 Kielce stv.info Tygodnik Nadwiślański Lokalna.TV Muzeum Zamkowe w Sandomierzu / The Castle Museum in Sandomierz

 

 

 

Wielkość liter

Legenda o Walgierzu UdałymWalgierz Udały – bardzo silny, bogaty i piękny – poślubił królewnę Heligundę i był to dopiero początek historii o miłości, zdradzie i karze, wspomnianej m.in. w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza.

Jest to barwna historia o legendarnym pogańskim władcy Walgierzu Udałym. Cykl ilustracji inspirowany średniowiecznymi iluminacjami, nawiązuje do zapisanej w Kronice Wielkopolskiej (koniec XIII w.) legendy O Walterze i Helgundzie. Anonim autor Kroniki, wykorzystał motywy z lokalnego podania wiązanego z dworem Henryka Sandomierskiego (ok. 1130-1166), pierwszego władcy Księstwa Sandomierskiego rezydującego w Sandomierzu i Wiślicy. Walgierz Udały – bardzo silny, bogaty i piękny – poślubił królewnę Heligundę i był to dopiero początek historii o miłości, zdradzie i karze.

Wystawa prezentowana w przestrzeni foyer przed Salą Rycerską, przedstawia cykl 31 pięknie zdobionych ilustracji. Ekspozycję dopełniają obiekty archeologiczne z okresu XI - XIV w. m.in. Miecz z Zawichostu, Bełty kusz z Zamku sandomierskiego czy kopia denaru Bolesława IV Kędzierzawego z wizerunkiem Henryka Sandomierskiego.

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:12669778

Obecnie na stronie 163 gości