Wystawa poświęcona królowie polskiej rzek – Wiśle, została zorganizowana specjalnie na obchody V Gali Orderu Rzeki Wisły, która odbyła się w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu 18 lutego.
Temat Wisły w twórczości Janusza Kwiatkowskiego jest ważny, w wielu powodów. Fotografie przedstawiają motywy oczywiste dla młodego sandomierzanina: łódki, plażę, spacery i wędkowanie.
W archiwum negatywów Kwiatkowskiego znajduje się również wiele zdjęć wykonywanych w związku z jego pracą zawodową w Okręgowym Zarządzie Wodnym i Przedsiębiorstwie Budownictwa Wodnego w Sandomierzu.
Odrębnym tematem jest śledzenie przez fotografa roli Wisły w komunikacji, w lecie i zimie.
Wystawę uzupełniają najstarsze fotografie, wojenne i tuż powojenne ukazujące drewniany most i budynek Ligi Morskiej i Kolonialnej.
Wystawa współorganizowana z Fundacją „Sandomierka”.
Dostępna dla zwiedzających od piątku do niedzieli.
Czytaj więcej: Wisła w obiektywie Janusza Kwiatkowskiego – fotografie nieznane
Rozwój kartografii kształtował i zmieniał wiedzę o świecie zarówno w starożytności, jak również w okresie największych odkryć geograficznych w XV i XVI w. Kartografia często służyła jako narzędzie w rękach strategów wojskowych i przywódców politycznych. Za najstarszą mapę świata uważa się piaskowcową płytkę liczącą 13 600 lat, na której zaznaczono najbliższe okolice jaskini Abauntz w północnej Hiszpanii. Pierwszą mapę świata stworzył Klaudiusz Ptolemeusz z Aleksandrii w latach 160 -180 n.e. Autorem pierwszej zachowanej mapy Królestwa Polskiego (ok. 1562 lub 1570 roku) był Wacław Grodecki.
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu oprócz kartografii współczesnej posiada znaczącą kolekcję zabytkowych map ziem polskich, poczynając od najstarszej mapy z 1662 roku, wykonanej przez wybitnego kartografa królowej Elżbiety I Johna Speeda czy XVIII wiecznych map wykonanych w okresie Sejmu Wielkiego. Podstawę kolekcji stanowią zbiory podarowane w latach 70.-90., XX wieku. uzupełniane poprzez zakupy antykwaryczne. Partnerem wystawy jest Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie, Muzeum Geodezji i Kartografii.
Zespół kuratorski wystawy: Mikołaj Getka-Kenig, Karolina Gara
Wystawa dostępna dla zwiedzających od 6 lutego do 2 czerwca 2023 roku.
Walgierz Udały – bardzo silny, bogaty i piękny – poślubił królewnę Heligundę i był to dopiero początek historii o miłości, zdradzie i karze, wspomnianej m.in. w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza.
Jest to barwna historia o legendarnym pogańskim władcy Walgierzu Udałym. Cykl ilustracji inspirowany średniowiecznymi iluminacjami, nawiązuje do zapisanej w Kronice Wielkopolskiej (koniec XIII w.) legendy O Walterze i Helgundzie. Anonim autor Kroniki, wykorzystał motywy z lokalnego podania wiązanego z dworem Henryka Sandomierskiego (ok. 1130-1166), pierwszego władcy Księstwa Sandomierskiego rezydującego w Sandomierzu i Wiślicy. Walgierz Udały – bardzo silny, bogaty i piękny – poślubił królewnę Heligundę i był to dopiero początek historii o miłości, zdradzie i karze.
Wystawa prezentowana w przestrzeni foyer przed Salą Rycerską, przedstawia cykl 31 pięknie zdobionych ilustracji. Ekspozycję dopełniają obiekty archeologiczne z okresu XI - XIV w. m.in. Miecz z Zawichostu, Bełty kusz z Zamku sandomierskiego czy kopia denaru Bolesława IV Kędzierzawego z wizerunkiem Henryka Sandomierskiego.
Czytaj więcej: Legenda o Walgierzu Udałym w artystycznej wizji Stanisława Hiszpańskiego
Dziedziniec Dolny Zamku Królewskiego w Sandomierzu
– Wystawa powstała w 2018 roku z myślą o ekspozycji w mieście partnerskim Sandomierza – ukraińskim Ostrogu. Jest również wynikiem bezpośredniej współpracy ówczesnego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu z Państwowym Rezerwatem Historyczno-Kulturowym w Ostrogu, w którego ramach funkcjonuje Muzeum Krajoznawcze. (…) Uznaliśmy, że teraz nastał najlepszy moment, żeby ją zaprezentować. Jest nie tylko symbolem zaangażowania i wsparcia naszej instytucji dla sprawy ukraińskiej oraz związku Sandomierza z Ostrogiem, ale jest również skierowana do powiększającej się większości ukraińskiej w Sandomierzu i w regionie, do osób, które z każdym dniem napływają do naszego miasta i znajdują tu schronienie. Jest to pierwsze z wielu działań, które będziemy podejmować, by przybliżyć nasze dziedzictwo w języku ukraińskim – by uchodźcy w tych trudnych chwilach mogli pełnoprawnie korzystać z oferty naszego Muzeum.
Autorzy:
dr hab. Tomisław Giergiel
dr Dominik Kacper Płaza
Karolina Gara