Wielkość liter
2
2

Wielkość liter

Sandomierskie ślady Jarosława IwaszkiewiczaMuzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”.

Uroczysty wernisaż tej wystawy odbędzie się w dniu 29 października 2024 r., o godz. 18.00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu, a jednym z punktów tego wydarzenia będzie wykład o głównym bohaterze ekspozycji, który zostanie wygłoszony przez Roberta Papieskiego - laureata tegorocznej nagrody edytorskiej polskiego PEN Clubu, autora wielu publikacji dotyczących Jarosława Iwaszkiewicza, a także badacza jego życia i twórczości, na co dzień związanego z Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Głównym założeniem przygotowywanej jest zwrócenie uwagi na Sandomierskie ślady pisarza, poety i eseisty Jarosława Iwaszkiewicza (1894 - 1980), a przede wszystkim uczczenie 130. rocznicy jego urodzin. Upamiętnienie tak kluczowej postaci dla miasta Sandomierza jak i Muzeum Zamkowego jest jednym z ważniejszych aspektów pracy Muzeum, zaplanowanej na rok 2024. Przygotowywana wystawa ma charakter monograficzny i zajmować będzie aż trzy sale.

Wielkość liter

Legenda o Walgierzu UdałymWalgierz Udały – bardzo silny, bogaty i piękny – poślubił królewnę Heligundę i był to dopiero początek historii o miłości, zdradzie i karze, wspomnianej m.in. w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza.

Jest to barwna historia o legendarnym pogańskim władcy Walgierzu Udałym. Cykl ilustracji inspirowany średniowiecznymi iluminacjami, nawiązuje do zapisanej w Kronice Wielkopolskiej (koniec XIII w.) legendy O Walterze i Helgundzie. Anonim autor Kroniki, wykorzystał motywy z lokalnego podania wiązanego z dworem Henryka Sandomierskiego (ok. 1130-1166), pierwszego władcy Księstwa Sandomierskiego rezydującego w Sandomierzu i Wiślicy. Walgierz Udały – bardzo silny, bogaty i piękny – poślubił królewnę Heligundę i był to dopiero początek historii o miłości, zdradzie i karze.

Wystawa prezentowana w przestrzeni foyer przed Salą Rycerską, przedstawia cykl 31 pięknie zdobionych ilustracji. Ekspozycję dopełniają obiekty archeologiczne z okresu XI - XIV w. m.in. Miecz z Zawichostu, Bełty kusz z Zamku sandomierskiego czy kopia denaru Bolesława IV Kędzierzawego z wizerunkiem Henryka Sandomierskiego.

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:15180338

Obecnie na stronie 367 gości