Wielkość liter

PLAKATMuzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę zatytułowaną „Empatia”. Ekspozycja ta jest pokłosiem Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, będącego najważniejszym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO organizowanego już po raz 32. przez Galerię Sztuki w Legnicy.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu było szeroko rozumiane zagadnienie empatii (nie tylko w dziedzinie sztuki). Konkurs ten odbywa się co roku
i adresowany jest do projektantów oraz twórców biżuterii artystycznej i sztuki złotniczej.

Jest jedną z najstarszych inicjatyw na rzecz promocji współczesnej biżuterii artystycznej w Europie, wspierającej kreatywne poszukiwania w obrębie niszowej dziedziny na styku sztuki, rzemiosła i wzornictwa, co roku odbywa się pod innym hasłem przewodnim, nawiązując do istotnych, uniwersalnych problemów i zagadnień współczesnego świata i współczesnych ludzi, ujmowanych w perspektywie społecznej, kulturowej, socjologicznej czy antropologii życia codziennego. Wyzwaniem tegorocznej edycji została twórcza refleksja nad zagadnieniem EMPATII.

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 500 prac 295 artystów z 45 krajów. Na wystawie zaprezentowane zostały, zakwalifikowane przez jury do wystawy głównej prace 44 artystów z 21 krajów.

Wystawa ta dostępna będzie dla zwiedzających w Sali Edukacyjnej Muzeum Zamkowego w Sandomierzu do 15 września 2024 r. Jest ona dostępna dla zwiedzających tylko w weekendy (sobota-niedziela)!

Współorganizatorami wystawy oraz wydarzeń jej towarzyszących są Muzeum Zamkowe w Sandomierzu oraz Galeria Sztuki w Legnicy.

Wielkość liter

PągowskiWystawa czasowa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

Zapraszamy na wystawę przedstawiającą 25 plakatów filmowych dotyczących twórczości filmowej Andrzeja Seweryna autorstwa wybitnego artysty grafika Andrzeja Pągowskiego.

Wernisaż wystawy 28 czerwca, piątek godz. 20.30

Wstęp wolny, zapraszamy!

Plakaty w Zamku Królewskim dostępne będą do 28 lipca.

………………….

Andrzej Pągowski – artysta grafik, absolwent PWSSP w Poznaniu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Autor ponad 1500 plakatów wydanych drukiem, zapowiadających sztuki teatralne, festiwale, filmy czy konkursy piosenek.

Wielokrotnie nagrodzony, m.in. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

 

Wielkość liter

xxxMuzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną „Skotniccy – między Sandomierzem, Florencją a Krakowem”.

Przedmiotem wystawy jest zjawisko „wielkiej podróży”, czyli „grand tour’u”, jednego z charakterystycznych fenomenów arystokratycznej kultury w nowożytnej Europie. Udział w „wielkiej podróży” (z reguły do Włoch) świadczył o zamożności, jak i intelektualnym obyciu. Był też dowodem wysokich aspiracji społecznych. Wśród „wielkich turystów” nie brakowało Polaków związanych z ziemią sandomierską takich jak Michał i Elżbieta z Laśkiewiczów Skotniccy. Ich „wielka podróż” z lat 1803-1808 była zarazem jedną z ostatnich, w jaką wybrali się polscy podróżnicy wzorem poprzednich pokoleń. Przypadała na okres wojen napoleońskich, kiedy po upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów stary szlachecki świat ustępował miejsca bardziej demokratycznym stosunkom społecznym. Samo małżeństwo Michała Skotnickiego, szlachcica z dziada pradziada ze Skotnik koło Sandomierza, z Elżbietą Laśkiewicz, bogatą mieszczką z Krakowa, było przykładem takiej transformacji. Ich „wielka podróż” była więc symbolem końca starej i zarazem początku nowej epoki. Oglądając dziś zachowane pamiątki po tej parze, w tym dzieła sztuki we Florencji i Krakowie, uświadamiamy sobie kulturotwórczy potencjał tych społecznych przemian.           

Wystawę przygotował zespół kuratorski w składzie: dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, prof. PAN, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, dr Weronika Rostworowska-Kenig (Zamek Królewski na Wawelu – kurator zewnętrzny i autor koncepcji wystawy) oraz Renata Grzebuła – adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Koordynatorem wystawy jest: Sylwia Mroczka, specjalista w Dziale Promocji i Edukacji Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Wielkość liter

Po Wiśle„Po Wiśle” to wystawa okazjonalna zrealizowana specjalnie na wydarzenie VI Gali Orderu Rzeki Wisły stworzonej we współpracy z Muzeum Krakowa. 

Oprócz fotografii dawnych łodzi z zakładu fotograficznego Kriegerów z Krakowa pochodzących ze zbiorów Muzeum Krakowa, na ekspozycji znajduje się odbitka panoramy miasta od strony wisły ukazująca Zamek, Starówkę oraz Kościół św. Jakuba. Wszystkie fotografie datowane są na przełom XIX i XX wieku. 

Wystawa dostępna tylko w weekendy (sobota-niedziela).

Od 17.02.2024r. do 01.06.2024r. 

Kurator: Mateusz Niemiec (Muzeum Krakowa)

Koordynator: Sylwia Mroczka (Muzeum Zamkowe w Sandomierzu)

Sala edukacyjna Zamku Królewskiego w Sandommierzu. 

 

 

 

 

 

Wielkość liter

Okruchy antykuMuzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” - od 9 lutego do 15 maja 2024 r.

Głównym założeniem ekspozycji jest upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i archeologii ze szczególnym uwzględnieniem okresu początków naszej ery, oraz podkreślenie znaczenia wpływu jaki wywarło Cesarstwo Rzymskie na tereny dzisiejszej Polski, a także ukazanie ziem polskich przez pryzmat tzw. rzymskich importów. Warto podkreślić, że zainteresowanie ówczesnych rzymskich historyków m.in. Tacyta, Pliniusza czy Jordanesa tymi terenami oraz ludami je zamieszkującymi wynikało głównie ze względów handlowych (szlak bursztynowy) oraz politycznych (plemiona Wandalów i Gotów stanowiły dla Rzymian śmiertelne zagrożenie), co świadczyło o tym, że obszar ten nie pozostawał jedynie białą plamą. Warto zaznaczyć, że właśnie w tym okresie działało już w Górach Świętokrzyskich wielkie centrum metalurgiczne, którego geneza związana była z napływem importów rzymskich na te tereny. Wystawa ma również na celu przybliżenie ogólnoeuropejskiej historii oraz pokazanie europejskiego wymiaru dziedzictwa materialnego i historii regionu świętokrzyskiego.

Autorem koncepcji wystawy i jej kuratorem jest dr Wojciech Rajpold – adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Na wystawie zaprezentowane zostały obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Łącznie na ekspozycji znalazło się kilkaset artefaktów w tym między innymi: naczynia terra sigillata, rzymskie miecze oraz brązowe i srebrne ozdoby, naszyjniki z bursztynu i szkła, posążek Bachusa, zabytki z grobów książęcych w Giebułtowie i Sandomierzu – Krakówce, a także wiele innych artefaktów świadczących o silnym oddziaływaniu i wpływach rzymskich na ziemie polskie.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:15478540

Obecnie na stronie 373 gości