Wielkość liter

Janusz Kamocki – Sandomierzanin, patriota, etnografGłównym założeniem przygotowywanej ekspozycji jest przypomnienie sylwetki dra Janusza Marii Saryusza Kamockiego (1927-2021), który przez całe życie związany był z Sandomierzem i Sandomierszczyzną. Na przestrzeni wielu lat współpracował również z naszą instytucją, organizując wystawy oraz odczyty naukowe.

Dr Janusz Kamocki był muzealnikiem, etnografem, żołnierzem Armii Krajowej (ps. Mamut), działaczem opozycyjnym w okresie PRL.

Zajmował się badaniami etnograficznymi, związanymi głównie z problematyką kostiumologii ludowej oraz zasięgów grup etnograficznych. Z żoną Marią Kamocką z Gierowskich prowadził badania etnograficzne nad strojem sandomierskim, których wynikiem była praca ,,Strój sandomierski.” Prowadził również badania w Singapurze, Indiach, Nepalu, Indonezji, Tatarstanie, Armenii, Kirgistanie, Kazachstanie i Uzbekistanie. W 2016 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.

Do zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu przekazał ponad 1,5 tysiąca pamiątek rodzinnych.

Wystawa będzie miała charakter monograficzny, a jej narracja oparta zostanie na najważniejszych etapach życia, a przede wszystkim działalności patriotyczno -niepodległościowej i naukowej jej bohatera. Ekspozycję przygotował zespół kuratorski w składzie: dr hab. Tomisław Giergiel oraz Karolina Gara z Działu Historycznego Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Wielkość liter

Chomik europejski. Zagrożony – zauważonyWystawa, współorganizowana z Fundacją Mikroklimat.

Ekspozycja składa się z prac cenionych fotografów przyrody – Łukasza Koba, Pawła Wrony i Łukasza Ziewacza wzbudza zainteresowanie dorosłych i dzieci, którzy mają okazję przyjrzeć się z bliska krytycznie zagrożonemu wymarciem gatunkowi, jakim jest chomik europejski.

Wystawę będzie można oglądać do 30.12.2023 r.

Dostępna dla zwiedzających w weekendy!

Patronat nad wystawą objęli:

Radio Leliwa iTV WISŁA Echo Dnia Sandomierz - Sandomierz Nasze Miasto Radio Kielce TVP3 Kielce stv.info Tygodnik Nadwiślański Lokalna.TV Muzeum Zamkowe w Sandomierzu / The Castle Museum in Sandomierz

 

 

 

Wielkość liter

Jerzy Ossoliński - magnat z Sandomierza Wystawa prezentuje postać Jerzego Ossolińskiego – kanclerza wielkiego koronnego, polityka, dyplomaty, doradcy króla Polski Władysława IV, który poprzez miejsce urodzenia oraz niemalże całe życie związany był z Sandomierzem i Ziemią Sandomierską. Na wystawie zaprezentowane zostały obrazy, wizerunki Jerzego Ossolińskiego, pamiątki rodowe Ossolińskich, eksponaty nawiązujące do działalności dyplomatycznej prowadzonej m.in. we Włoszech.

Kluczowym wątkiem tej wystawy jest podkreślenie znaczenia działalności oraz zasług Jerzego Ossolińskiego w kształtowaniu stosunków dyplomatycznych i polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej w XVII w., a także ukazanie związków rodu Ossolińskich z Ziemią Sandomierską. Jej celem jest również zwiększenie świadomości społecznej na temat działalności polityczno – dyplomatycznej rodu Ossolińskich, związanego z historyczną Ziemią Sandomierską.

Ekspozycji towarzyszy katalog, w którym omówione zostały różnorodne aspekty działalności politycznej „magnata z Sandomierza” oraz związków rodu Ossolińskich z regionem sandomierskim.

Partnerem merytorycznym wystawy jest Pałac Saski Sp. z o.o., który współtworzy część ekspozycji poświęconej Pałacowi Brühla.

Wystawa jest jedną z największych z dotychczas organizowanych wystaw czasowych w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

Dostępna dla zwiedzających w Zamku Królewskim w Sandomierzu w okresie od 31 maja do 24 września br.

Przygotowana przez zespół kuratorski w składzie: dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dr hab. Tomisław Giergiel, Karolina Gara.

Wielkość liter

Wisła w obiektywie Janusza KwiatkowskiegoWystawa poświęcona królowie polskiej rzek – Wiśle, została zorganizowana specjalnie na obchody V Gali Orderu Rzeki Wisły, która odbyła się w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu 18 lutego.

Temat Wisły w twórczości Janusza Kwiatkowskiego jest ważny, w wielu powodów. Fotografie przedstawiają motywy oczywiste dla młodego sandomierzanina: łódki, plażę, spacery i wędkowanie.
W archiwum negatywów Kwiatkowskiego znajduje się również wiele zdjęć wykonywanych w związku z jego pracą zawodową w Okręgowym Zarządzie Wodnym i Przedsiębiorstwie Budownictwa Wodnego w Sandomierzu.
Odrębnym tematem jest śledzenie przez fotografa roli Wisły w komunikacji, w lecie i zimie.
Wystawę uzupełniają najstarsze fotografie, wojenne i tuż powojenne ukazujące drewniany most i budynek Ligi Morskiej i Kolonialnej.

Wystawa współorganizowana z Fundacją „Sandomierka”.

Dostępna dla zwiedzających od piątku do niedzieli.

Wielkość liter

Skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w SandomierzuRozwój kartografii kształtował i zmieniał wiedzę o świecie zarówno w starożytności, jak również w okresie największych odkryć geograficznych w XV i XVI w. Kartografia często służyła jako narzędzie w rękach strategów wojskowych i przywódców politycznych. Za najstarszą mapę świata uważa się piaskowcową płytkę liczącą 13 600 lat, na której zaznaczono najbliższe okolice jaskini Abauntz w północnej Hiszpanii. Pierwszą mapę świata stworzył Klaudiusz Ptolemeusz z Aleksandrii w latach 160 -180 n.e. Autorem pierwszej zachowanej mapy Królestwa Polskiego (ok. 1562 lub 1570 roku) był Wacław Grodecki.

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu oprócz kartografii współczesnej posiada znaczącą kolekcję zabytkowych map ziem polskich, poczynając od najstarszej mapy z 1662 roku, wykonanej przez wybitnego kartografa królowej Elżbiety I Johna Speeda czy XVIII wiecznych map wykonanych w okresie Sejmu Wielkiego. Podstawę kolekcji stanowią zbiory podarowane w latach 70.-90., XX wieku. uzupełniane poprzez zakupy antykwaryczne. Partnerem wystawy jest Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie, Muzeum Geodezji i Kartografii.

Zespół kuratorski wystawy: Mikołaj Getka-Kenig, Karolina Gara

Wystawa dostępna dla zwiedzających od 6 lutego do 2 czerwca 2023 roku.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13142038

Obecnie na stronie 216 gości