2
2

Wernisaż nowej wystawy stałej „Legenda o Walgierzu Udałym w artystycznej wizji Stanisława Hiszpańskiego”

Wielkość liter

Wernisaż nowej wystawy stałej „Legenda o Walgierzu Udałym w artystycznej wizW poniedziałek, 30 maja odbył się wernisaż, na którym mieliśmy przyjemność gościć córkę artysty dr Bognę Hiszpańską. Wysłuchaliśmy również interesujących referatów. Dr Mikołaj Getka-Kenig przybliżył nam postać samego autora ilustracji Stanisława Hiszpańskiego, natomiast dr hab. Tomisław Giergiel historyczny kontekst legendy „O Walterze i Helgundzie” z Kroniki Wielkopolskiej (koniec XIII w.).

Wystawa prezentowana w przestrzeni foyer przed salą rycerską, przedstawia cykl 31 pięknie zdobionych ilustracji. Ekspozycję dopełniają obiekty archeologiczne z okresu XI - XIV w. m.in. Miecz z Zawichostu, Bełty kusz z Zamku sandomierskiego czy kopia denara Bolesława IV Kędzierzawego z wizerunkiem Henryka Sandomierskiego.

Jest to barwna historia o legendarnym pogańskim władcy Walgierzu Udałym. Cykl ilustracji inspirowany średniowiecznymi iluminacjami, nawiązuje do zapisanej w Kronice Wielkopolskiej (koniec XIII w.) legendy O Walterze i Helgundzie. Anonim autor Kroniki, wykorzystał motywy z lokalnego podania wiązanego z dworem Henryka Sandomierskiego (ok. 1130-1166), pierwszego władcy Księstwa Sandomierskiego rezydującego w Sandomierzu i Wiślicy. Walgierz Udały – bardzo silny, bogaty i piękny – poślubił królewnę Heligundę i był to dopiero początek historii o miłości, zdradzie i karze.

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13070887

Obecnie na stronie 109 gości