2
2

Wernisaż wystawy Jagiełło - Matejko. Król w twórczości Mistrza

Wielkość liter

Wernisaż. Jagiełło-Matejko.W dniu 15 lipca 2022 r. w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu odbył się uroczysty wernisaż nowej wystawy czasowej pt. „Jagiełło-Matejko. Król w twórczości Mistrza.”

Oficjalna część uroczystości miała miejsce na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Uczestników wydarzenia powitał dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dr Mikołaj Getka-Kenig, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że to właśnie Władysław Jagiełło był jednym z najbardziej sandomierskich monarchów, często rezydującym w Zamku, ale również hojnie wspierającym tutejszą kolegiatę (późniejszą Katedrę), dlatego też zamek sandomierski jest jak najbardziej stosownym miejscem przypominania o Jagielle jako królu szczególnie związanym z Sandomierzem.

Podkreślił także rolę malarstwa Jana Matejki, którego autorskie wizje przeszłości do dziś kształtują naszą wyobraźnię historyczną. Zwrócił również uwagę, że o ile związki Jagiełły z Sandomierzem są bezpośrednie, o tyle sam Matejko nigdy w Sandomierzu nie był. Miał jednak ucznia, który z Sandomierzem był związany niemal przez całe życie – Zdzisława Lenartowicza malarza i archeologa – jednego z ojców założycieli naszego muzeum. W ten oto sposób Jagiełło, Matejko i Sandomierz łączą się ze sobą w jedną spójną całość.

W związku z objęciem patronatem honorowym wystawy przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podczas uroczystości został odczytany list gratulacyjny sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Jarosława Sellina, który dziękując całemu zespołowi Muzeum Zamkowego w Sandomierzu podkreślił, że otwierana ekspozycja to zderzenie potęgi dawnej Rzeczypospolitej, największego mocarstwa europejskiego za panowania Władysława II Jagiełły, z siłą oddziaływania malarstwa Jana Matejki, które w czasach zaborów, spełniało rolę szczególną w życiu Narodu pozbawionego suwerenności politycznej.

Gratulacje i słowa uznania w swoich wystąpieniach wyrazili również pozostali patroni honorowi wystawy Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz Wiceburmistrz Sandomierza Janusz Stasiak, a także obecni na wernisażu posłowie na Sejm RP Agata Wojtyszek oraz Marek Kwitek.

Następnie patroni honorowi wraz z biskupem sandomierskim Krzysztofem Nitkiewiczem, a także parlamentarzyści dokonali wspólnego przecięcia wstęgi przed salą wystaw czasowych.

W uroczystości wzięli udział również: Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca, przedstawiciele Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Rady Powiatu Sandomierskiego oraz Rady Miasta Sandomierza, przedstawiciele sandomierskich instytucji kultury oraz liczne grono osób zainteresowanych historią oraz malarstwem.

Wystawę przygotował zespół kuratorski w składzie: dr Mikołaj Getka – Kenig, dr hab. Tomisław Giergiel oraz Karolina Gara.

Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Burmistrza Sandomierza Marcina Marca Sandomierz - Królewskie Miasto.

Ekspozycja „Jagiełło - Matejko. Król w twórczości Mistrza” dostępna jest dla zwiedzających do 29 września 2022 r. w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Partnerami wystawy są: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Muzeum Zamkowe w Malborku.

Patronat medialny nad wystawą sprawuje Polska Agencja Prasowa, TVP Historia, TVP3 Kielce, Gość Niedzielny, Mówią Wieki, Radio Kielce, Radio Leliwa, Echo Dnia Świętokrzyskie, Tygodnik Nadwiślański, stv.info, iTV WISŁA.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13287961

Obecnie na stronie 167 gości