KUFER PODRÓŻNY JAROSŁAWA IWASZKIEWICZA

Wielkość liter

KUFER PODRÓŻNY JAROSŁAWA IWASZKIEWICZACzas powstania: lata 30 XX w.

Kufer mierzący 89 cm długości, 53 cm szerokości i 36 cm głębokości. Wykonany z grubej tektury, skóry, metalu oraz płótna.

Kufer o prostokątnym kształcie w kolorze ciemnozielonym, w celu wzmocnienia konstrukcji jego zaokrąglone naroża obito żółtym metalem. Pośrodku wieka skórzany uchwyt. Na zewnątrz walizę ozdabiają listwy nabijane drobnym, metalowymi guzami oraz monogram właściciela: J.I. Wieko przytwierdzone na trzech zawiasach, z prawej, krótszej strony wyposażone w nóżki do podpierania.

Sporych rozmiarów kufer należał niegdyś do Jarosława Iwaszkiewicza. Pisarz nabył go podczas podróży do Włoch odbytej w towarzystwie Józefa Rajnfelda. Później, przez kilka przedwojennych lat kufer miał służyć pisarzowi jako mebel w sandomierskim mieszkaniu przy ulicy Katedralnej 5. Prawdopodobnie to właśnie o nim pisał w "Jazdach do Sandomierza": "Pokoje te pozbawione były zupełnie jakichkolwiek wygód. Ale rozstawiłem w nich moje kopenhaskie łóżka zbudowane z lekkich rur, w stylu, który pięćdziesiąt lat temu w Skandynawii nazywano funkis, w drugim pokoju postawiłem amerykański kufer-szafę (...)(to też wtedy było modne - dziś nie wiadomo by było, co z tym robić".

Iwaszkiewicz kupił walizę w renomowanym florenckim sklepie specjalizującym się w produkcji i sprzedaży artykułów podróżnych oraz rymarskich o prestiżowym statusie, wielokrotnie nagradzanych w branżowych konkursach  i będących obiektem pożądania dla wielu globtroterów. Informują o tym rzemieślnicze sygnatury - metalowe "metki" firmowe umieszczone na wieku.

* * * * *

Audiodeskrypcja powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13079637

Obecnie na stronie 109 gości