Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na kolejny już wykład pt. "Tam, gdzie nie masz muzeów": kolekcjonerstwo starożytności antycznych w Polsce (1795-1918), dra Piotra Jaworskiego, towarzyszący wystawie "Okruchy antyku - importy rzymskie na ziemiach polskich".
W trakcie wykładu dr Jaworski opowie o tworzeniu XIX i XX wiecznych kolekcji. Prześledzimy drogi jakimi zabytki z Italii i Grecji docierały do polski. Będzie to podróż z kupcami, kolekcjonerami i poszukiwaczami przygód.
Po zakończonym wykładzie, kurator dr Wojciech Rajpold oprowadzi po wystawie.
Czwartek, 4 kwietnia 2024 r.
Godz. 17.00
Wstęp wolny
Zapraszamy!
Dr Piotr Jaworski - archeolog klasyczny i numizmatyk. Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Numizmatyki i Muzealnictwa na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest kierownikiem polskiej misji archeologicznej w Ptolemais w Libii. Prowadzi badania numizmatyczne m.in. w Egipcie, Libii i Gruzji. Zajmuje się również historią archeologii i kolekcjonerstwa w Polsce.
Głównym założeniem ekspozycji jest upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i archeologii ze szczególnym uwzględnieniem okresu początków naszej ery, oraz podkreślenie znaczenia wpływu jaki wywarło Cesarstwo Rzymskie na tereny dzisiejszej Polski, a także ukazanie ziem polskich przez pryzmat tzw. rzymskich importów. Warto podkreślić, że zainteresowanie ówczesnych rzymskich historyków m.in. Tacyta, Pliniusza czy Jordanesa tymi terenami oraz ludami je zamieszkującymi wynikało głównie ze względów handlowych (szlak bursztynowy) oraz politycznych (plemiona Wandalów i Gotów stanowiły dla Rzymian śmiertelne zagrożenie), co świadczyło o tym, że obszar ten nie pozostawał jedynie białą plamą. Warto zaznaczyć, że właśnie w tym okresie działało już w Górach Świętokrzyskich wielkie centrum metalurgiczne, którego geneza związana była z napływem importów rzymskich na te tereny. Wystawa ma również na celu przybliżenie ogólnoeuropejskiej historii oraz pokazanie europejskiego wymiaru dziedzictwa materialnego i historii regionu świętokrzyskiego.