RZEŹBA „CHRYSTUS UKRZYŻOWANY”

Wielkość liter

RZEŹBA „CHRYSTUS UKRZYŻOWANY”Polichromowana rzeźba drewniana autorstwa Wawrzyńca Sochy przedstawiająca Chrystusa Ukrzyżowanego. Figura mierzy 35 cm wysokości, powstała przed 1939 rokiem we wsi Obrazów koło Sandomierza.

Jezus ma ciemne włosy opadające na ramiona, brodę i wąsy.  Głowa Zbawiciela przechylona na prawą stronę.  Całkowitemu zniszczeniu uległy ręce figury. Sylwetka Jezusa z wyraźnie zaznaczoną budową ciała – widoczne żebra i płaski brzuch. Strużka krwi wypływa z prawej strony klatki piersiowej. Biodra Jezus przepasane opaską opadającą na lewy bok, z długim wiązaniem luźno zwisającym po stronie prawej. Na skrzyżowanych stopach widoczny otwór po żelaznym gwoździu.

 

 

Wawrzyniec Socha urodził się w 1858 r. we wsi Świątniki w gminie Obrazów koło Sandomierza w rodzinie włościańskiej, zmarł tamże w 1942 r. Był analfabetą, przy tym osobą niepełnosprawną – utykał na prawą nogę, miał niedowład prawej ręki. Pełnił posługę kościelnego w parafii w Obrazowie. Razem z żoną i synami mieszkał w domu przytułkowym tzw. „spitalu”. W wolnych chwilach rzeźbił w drewnie prace o tematyce sakralnej: krucyfiksy-pasyjki, figury Matki Bożej, Chrystusa Frasobliwego, kapliczki przydrożne i domowe, krzyże nagrobne. Prace starannie pokrywał polichromią. Spod dłuta  ludowego artysty wychodziły również ozdobnie profilowane ramy do firanek, ramki do obrazków, lichtarze, trumny. Większość z nich powstawała na zamówienia składane przez sąsiadów czy znajomych. Wawrzyniec Socha był rzeźbiarzem niezwykle popularnym wśród lokalnej społeczności, przy tym postacią bardzo lubianą i szanowaną.

* * * * *

Audiodeskrypcja powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13079672

Obecnie na stronie 55 gości