Wernisaż wystawy – 23 października (PIĄTEK) 2020 r., godz. 17.00
Zamek Królewski w Sandomierzu, sala wystaw czasowych (parter)
W trosce o bezpieczeństwo uczestników wernisaż wystawy odbędzie się w formie hybrydowej - w wydarzeniu udział wezmą tylko przedstawiciele Muzeum i jego Organizatorów oraz media.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na relację wydarzenia na żywo na kanale telewizji internetowej SandomierzTV.pl – 23 października (piątek), godz. 17.00.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy od soboty 24 października.
Ekspozycja opowiada o losach społeczności żydowskiej w Sandomierzu, codziennym życiu, sztuce, muzyce i judaizmie.
Sandomierz jako istotny ośrodek żydowski, na trwałe wpisał się w historię miasta i ziemi sandomierskiej. Już w średniowieczu gmina ta należała do najstarszych i najważniejszych w Polsce. Pierwsza wzmianka dotyczy 1367 r., kiedy starozakonni sandomierscy razem z krakowskimi i lwowskimi wystąpili do króla polskiego Kazimierza Wielkiego o potwierdzenie przywilejów generalnych nadanych im w 1264 r. w Kaliszu przez Bolesława Pobożnego. Z 1418 r. pochodzi najstarsza wiadomość o synagodze sandomierskiej.
Ekspozycja zilustrowana została w części niepublikowanymi zdjęciami i dokumentami pochodzącym ze zbiorów archiwalnych Yad Vashem w Jerozolimie, United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, Ghetto Fighter’s House Museum z Izraela, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Archiwum Państwowego w Kielcach czy ze zbiorów rodzinnych osób prywatnych.
Istotnym elementem ekspozycji są judaika pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu w części przedstawione publicznie po raz pierwszy. Uzupełnieniem ekspozycji są elementy multimedialne tj. rekonstrukcja przedwojennej synagogi sandomierskiej w modelu 3D czy film dokumentalny.
Projekt pt. Ne'edár/ נֶעְדַּר /Nieobecni - wystawa oraz katalog judaików sandomierskich został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Wspieranie działań muzealnych 2019”.