slajd1.jpeg

MUZEUM ZAMKOWE
W SANDOMIERZU

slajd1.jpeg

Obiekt tygodnia:

Wieśniaczka na targu, 1969 r.

Wieśniaczka na targuAutor: Andrzej Tkacz

Miejscowość: Sandomierz

Materiał: drewno lipowe

Technika: rzeźba w drewnie

Wymiary:  wysokość całkowita 34 cm; podstawa – szerokość max. 9,8 cm, głębokość max. 7,0 cm, 

wysokość max. 4,0 cm

Zakup w 1970 r.

Nr inw. MS-189/e

 

 

Więcej…

Finisaż wystawy „Skotniccy – między Sandomierzem, Florencją a Krakowem”

Wielkość liter

Finisaż wystawy „Skotniccy – między Sandomierzem, Florencją a Krakowem”Przed nami wielki finał wystawy czasowej „Skotniccy – między Sandomierzem, Florencją a Krakowem”, która jest prezentowana w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.  Już w czwartek, 29 sierpnia, o godzinie 15 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie (obowiązuje bilet wstępu na wystawy czasowe).

Kolejny punkt to sobota, 31 sierpnia. O godzinie 10:30 na Dziedzińcu Zamku Królewskiego rozpocznie się wycieczka „Śladami Skotnickich po Sandomierszczyźnie (Sandomierz – Koprzywnica – Skotnicki) – szczegóły oraz zapisy pod numerem telefonu: 509-554-218.

W niedzielę, 1 września, o godzinie 17 w Sali Rycerskiej Muzeum Zamkowego odbędzie się wykład "Kilka uwag na temat wartości zabytkowych zespołu rezydencjalno-sakralnego w Skotnikach koło Sandomierza w świetle nowych badań", który wygłosi Łukasz Młynarski. Po wykładzie zapraszamy na ostatnie oprowadzanie kuratorskie po naszej ekspozycji.

Skotniccy – między Sandomierzem, Florencją a Krakowem” – notatki do wystawy

Przedmiotem wystawy jest zjawisko „wielkiej podróży”, czyli „grand tour’u”, jednego z charakterystycznych fenomenów arystokratycznej kultury w nowożytnej Europie. Udział w „wielkiej podróży” (z reguły do Włoch) świadczył o zamożności, jak i intelektualnym obyciu. Był też dowodem wysokich aspiracji społecznych. Wśród „wielkich turystów” nie brakowało Polaków związanych z ziemią sandomierską takich jak Michał i Elżbieta z Laśkiewiczów Skotniccy. Ich „wielka podróż” z lat 1803-1808 była zarazem jedną z ostatnich, w jaką wybrali się polscy podróżnicy wzorem poprzednich pokoleń. Przypadała na okres wojen napoleońskich, kiedy po upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów stary szlachecki świat ustępował miejsca bardziej demokratycznym stosunkom społecznym. Samo małżeństwo Michała Skotnickiego, szlachcica z dziada pradziada ze Skotnik koło Sandomierza, z Elżbietą Laśkiewicz, bogatą mieszczką z Krakowa, było przykładem takiej transformacji. Ich „wielka podróż” była więc symbolem końca starej i zarazem początku nowej epoki.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:14596639

Obecnie na stronie 69 gości