Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na Obchody Europejskich Dni Archeologii, które odbywają się w dniach 14-16 czerwca br.
To już kolejny rok, w którym Muzeum Zamkowe w Sandomierzu dołącza do instytucji, które biorą udział w EDA.
Podczas EDA mobilizowane są wszystkie instytucje związane z archeologią, aby umożliwić społeczeństwu odkrycie skarbów dziedzictwa i tajników tej dyscypliny. W tym celu archeolodzy, instytuty badawcze, uniwersytety, muzea, stowarzyszenia i władze lokalne w tych dniach organizują szereg atrakcji.
W tym roku w Zamku Królewskim zaplanowane zostały wydarzenia na wszystkie dni obchodów EDA.
WSTĘP WOLNY
Warsztat archeologa - dla najmłodszych
Piątek, 14 czerwca od 11.00 do 12.00
Warsztat pracy archeologa, czyli mini wykopaliska, uczestnicy sami odnajdują obiekty w warstwach ziemi, po czym uczą się je opisywać na kartach inwentarzowych. Zajęcia archeologiczne, których celem jest pokazanie dzieciom warsztatu pracy archeologa. Zapoznanie ich z tym, czym jest archeologia, jakie narzędzia są wykorzystywane i co jest celem badań archeologicznych.
Uczniowski warsztat archeologa
Sobota, 15 Czerwca od 12.00 do 13.00
Zajęcia mające na celu przybliżenie pracy archeologa uczniom szkół podstawowych. W ich trakcie uczeń pozna na czym polega dokumentacja zabytków i zbiorów. Co robić w chwili odkrycia zabytku, komu należy to zgłosić. Dowie się także o najważniejszych archeologicznych stanowiskach w swojej okolicy.
Warsztat archeologa dla zaawansowanych
Niedziela, 16 Czerwca od 14.00 do 15.00
Lekcja na temat pracy archeologa i charakterystyki poszczególnych etapów badań archeologicznych oraz zarys archeologii Sandomierszczyzny.
Wystawa – Archeologia po konferencji
Wystawa (na sali edukacyjnej) posterów jakie prezentowano podczas XXXIX Konferencji Archeologicznej „Badania archeologiczne w Polsce środkowowschodniej, zachodniej Białorusi i Ukrainie w roku 2023”. Odwiedzający będzie się mógł zaznajomić z przekrojem prac badawczych jakie prezentowano w trakcie konferencji. Wystawa będzie dostępna przez wszystkie 3 dni archeologii.
14-16
Wykład – Groby zbiorowe kultury trzcinieckiej z okolic Sandomierza
Piątek, 14 Czerwca od 17.00 do 18.00
Wykład Dr Hab. Marka Florka z UMCS na temat zagadnienia grobów zbiorowych kultury trzcinieckiej z okolic Sandomierza. Wykład dotyczyć będzie niezwykle interesującego aspektu funeralnego w postaci zbiorowych grobów w skrzyniach niekiedy także łączonych z tzw. grobami zmarłych. Zjawisko to jest szczególnie charakterystyczne dla wyżyny sandomierskiej i jak się okazuje wbrew wcześniejszych hipotez nie ogranicza się jedynie do późnej fazy rozwoju kultury trzcinieckiej na tym terenie, ale jak wykazały groby w Słupczy można to zjawisko odnosić już do klasycznego okresu jej rozwoju. Wykładowi będzie towarzyszyć prezentacja zestawu przedmiotów kultury trzcinieckiej pochodzących z grobów zbiorowych ze Słupczy i Sandomierza.
Wystawa – Co nowego w archeologii
Piątek, 14 czerwca od 18.00 do 19.00
Niewielka wystawa, na której zostaną zaprezentowane zabytki archeologiczne przekazane do zbiorów muzeum w ostatnim roku.
Wykład – Archeologia w mediach
Sobota, 15 czerwca od 16.00 do 17.00
Wykład ma celu pokazanie obrazu archeologii we współczesnej popkulturze. Zostaną prześledzone początki wyobrażenia archeologa jako awanturnika i poszukiwacza przygód. Przybliżone zostaną takie postacie jak Lawrence z Arabii, Percy Fawcett, Roy Chapman, Bronisław Malinowski będący inspiracjami dla Indiany Jonsa. Pokażemy także ile faktycznej pracy archeologa znajduje się w filmach z serii Indiana Jones. Przedstawione będą także inne postacie z popkultury, które stanowiły inspiracje dla Indiany Jonesa. Na końcu zastanowimy się czy archeologia może uciec od właśnie takiego wizerunku.
Sobota, 15 czerwca od 14.00 do 15.00 - kościół św. Jakuba
Dodatkowo zapraszamy na kolejny wykład dra Wojciecha Rajpolda dotyczący archeologii, który odbędzie się w kościele św. Jakuba