2
2

Zamkowa Galeria Sztuki XVIII – XX w.

Wielkość liter

Dzieje zbiorów sztuki Muzeum Zamkowego zaczynają się dopiero kilkanaście lat po II wojnie światowej. Przedwojenne Muzeum Ziemi Sandomierskiej, założone w 1921 r. gromadziło jedynie zabytki archeologiczne, etnograficzne i numizmaty.

Pierwsze nabytki z dziedziny malarstwa, rysunku i grafiki pojawiły się w naszej instytucji dopiero w 1960 r. W tym czasie koncentrowano się na dokumentacji dziejów i kultury Sandomierza oraz Sandomierszczyzny – planowano bowiem otworzyć w Zamku Królewskim stałą wystawę „Sandomierz w malarstwie”. Przełomem okazał się jednak dar malarza Jana Pawła Mazurkiewicza z 1971 r. obejmujący również kilkanaście prac niezwiązanych z ikonografią Sandomierza.

Od 1976 r. czyli po podniesieniu sandomierskiej instytucji do rangi głównego muzeum ówczesnego województwa tarnobrzeskiego, zbiór sztuki polskiej zaczął się szybko rozrastać poprzez kolejne dary i zakupy. Dziś znajdująca się  w Muzeum Zamkowym kolekcja malarstwa, rzeźby, rysunku i grafiki liczy około 8000 prac głównie polskich artystów z XVIII, XIX i XX w. Wybór najcenniejszych dzieł (głównie malarstwa) prezentowany jest na tej wystawie.

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:14330062

Obecnie na stronie 478 gości