Ekspozycja dostępna była dla zwiedzających od 28 października do 18 grudnia (została przedłużona do 18 grudnia, pierwotnie miała być prezentowana do 2 grudnia 2022r.).
Grodzisko w Chotyńcu jest jednym z najważniejszych stanowisk badanych przez Polskich archeologów w ostatnim dziesięcioleciu. Odkrycia na nim poczynione przesunęły granicę oddziaływania kultury scytyjskiej i za jej pośrednictwem greckiej daleko na zachód. Doprowadziły do zmiany podejścia do materiałów scytyjskich odnajdywanych na terenie polski południowo-wschodniej. Już wcześniej wysuwano hipotezy o innym podejściu tej ludności do tej części obecnej polski, ale wraz z grodziskiem mamy jednoznacznie poświadczoną fizyczna obecność tej ludności.
Scytowie przez Herodota byli opisywani, jako niezwykle wojowniczy, mieli pić z czaszek swoich wrogów, a w biblii zostali określeni, jako kara za grzechy. W VIII wieku mieli najechać tereny Azji Mniejszej i Palestyny docierając aż do Egiptu. Potem do IV wieku p.n.e. zajmowali tereny dzisiejszej Ukrainy oraz Rumunii skąd mieli prowadzić najazdy na sąsiadów. Szczególnie dobrze opisana jest ich wojna z Perskim królem Dariuszem, którego pokonali stosując technikę spalonej ziemi. Kres ich łupieżczej dzielności przyszedł z Filipem Macedońskim, który pokonał ich w serii kilku wojen. Osłabionych Scytów dobił najazd innego koczowniczego ludu Sarmatów, którzy stopniowo ich wypierali. Ostatnie Scytyjskie państwo założone na Krymie upadło na przełomie III i IV wieku n.e. na skutek najazdu Gotów i Hunów. Obecnie przyjmuje się, że językiem najbardziej zbliżonym do scytyjskiego posługują się mieszkańcy Osetii oraz Abchazji.
Wydaje się, że w świetle opisanej powyżej historii naświetlenie problematyki stanowiska w Chotyńcu, które wykazywało wielkie znaczenie w przenikaniu wspomnianych prądów kulturowych na tereny dzisiejszej polski jest zagadnieniem niezwykle istotnym.
Na wystawie prezentowana była między innymi odkryta w Chotyńcu grecka amfora na wino stanowiąca pierwsze tego typu znalezisko na naszych ziemiach. Dodatkowo obecne były między innymi miecz z Rozborza oraz repliki scytyjskich ozdób z kurhanu w Ryżanówce. Wystawa przedstawiała opracowanie przebiegu badań prowadzonych na stanowisku w Chotyńcu, ale również prezentowała kulturę scytyjską.
W obecnej sytuacji geopolitycznej naszą wystawą chcieliśmy wyrazić poparcie dla działań Ukraińców w obronnie ich dziedzictwa narodowego, do którego skarby kultury scytyjskiej również się zaliczają.
Wystawa powstała przy współpracy Uniwersytetu Rzeszowskiego Kolegium Nauk Humanistycznych Instytutu Archeologii, National Science Centre - Projekt badawczy NCN nr 2017/27/B/HS3/01460, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie , Muzeum w Jarosławiu – Kamienica Orsettich oraz Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwestra Czopka.
Patronat medialny wystawy: Archeologia Żywa, TVP Historia, TVP 3 Rzeszów, TVP 3 Kielce, Echo Dnia, Radio Kielce, Leliwa, STV.INFO, Lokalna, Tygodnik Nadwiślański, Gazeta Jarosławska, Super Nowość.
Kurator wystawy i członek zespołu badawczego: Dr Wojciech Rajpold
Koordynacja projektu: Sylwia Mroczka
Zespół badawczy: Prof. dr hab. Sylwester Czopek, Dr hab. Katarzyna Trybała Zawiślak, Dr Joanna Adamik-Proksa, Dr Marcin Burghardt, Mgr Ewelina Ocadryga-Tokarczyk, Mgr Tomasz Tokarczyk.
Do wystawy powstała karta edukacyjna dla dzieci, która wraz z kolorowanką była dostępna dla zwiedzających do pobrania w przestrzeni ekspozycji. Został również wydany katalog do wystawy.
Wydarzenia towarzyszące wystawie:
• Samo oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Chotyniec – wrota do antycznej Scytii” odbyło się dwukrotnie,
• Wykład archeologiczny - „Tak grzebią królów, czyli o pochówkach scytyjskich elit” – dr Marcin Burghardt – uzupełniony poprzez oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
• Wykład archeologiczny – „Chotynieckie Reminiscencje” - Prof. dr hab. Sylwester Czopek - uzupełniony poprzez oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
• Wykład archeologiczny - „Wyniki Dotychczasowych badań na grodzisku w Chotyńcu” - Dr hab. Katarzyna Trybała-Zawiślak - uzupełniony poprzez oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
Wystawa była jedną z atrakcji akcji ministerialnej „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”.
Do wystawy powstały specjalnie warsztaty archeologiczne, które w ramach darmowego listopada odbywały się za darmo. Cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, odbyło się 25 warsztatów w których wzięło udział 503 uczestników.
<p>
</p>