Szklana wystawa w Krakowskiej Hucie Szkła

Wielkość liter

Zastanawialiście się gdzie teraz stacjonuje nasza wystawa "Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie”?

Od początku września możecie zwiedzać ją w stolicy Małopolski, do końca listopada prezentuje ją Krakowska Huta Szkła  działająca przy Sieci Badawczej Łukasiewicza - Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

„Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie” to efekt współpracy pomiędzy naszym Muzeum a NSG Group, liderem w produkcji szkła architektonicznego i automotive. Wystawa nie tylko pokazuje cały proces produkcyjny, ale pozwala również zapoznać się z historią jego produkcji w Polsce i na świecie.

Wystawa wykorzystuje szeroki wachlarz środków, żeby pokazać zwiedzającym magiczny świat szkła. Znaczna jej część jest interaktywna i umożliwia recepcję wszystkimi zmysłami. Ekspozycja to również szansa do obejrzenia unikatowych eksponatów takich jak stroje używane przez pracowników huty szkła, szklana podłoga, czy innowacyjne rodzaje szyb okiennych i samochodowych.

Wystawę „Od piasku do szkła” dotychczas można było oglądać w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno, zaś od 1 września jest dostępna w Krakowskiej Hucie Szkła przy ulicy Lipowej 3. Zarówno Sandomierz, jak i Krosno oraz Kraków to miasta słynące z produkcji szkła.

Krakowska Huta Szkła, do niedawna znana jako Centrum Szkła i Ceramiki, mieści się przy ulicy Lipowej 3 w Krakowie i zajmuje się działalnością edukacyjną, wystawienniczą oraz kulturalną. To jedyne miejsce w Krakowie, w którym na żywo można zobaczyć fascynujący proces powstawania szkła artystycznego i samemu spróbować swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza. Pokazy ręcznego formowania szkła odbywają się w zabytkowej hali produkcyjnej, wpisanej na listę Krakowskiego Szlaku Techniki, gdzie wciąż można poczuć atmosferę dawnego, industrialnego Krakowa. KHS posiada także sklep firmowy oraz ekspozycję muzealną „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka”. Na ekspozycji można poznać historię Huty - jednego z największych przedwojennych zakładów przemysłowych Krakowa, działającej w tym miejscu od 1931 roku. Zaprezentowano tu również kolekcje: zabytkowych narzędzi szklarskich, XIX-wiecznego szkła historycznego oraz szkła krakowskiego, produkowanego w tym miejscu w latach 1969-1998, co stanowi nie lada gratkę dla miłośników dizajnu doby PRL-u.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13079435

Obecnie na stronie 43 gości