Nabytki muzealne 2019

Wielkość liter

Na wystawie „Nabytki muzealne 2019” prezentowane są wybrane przedmioty, o które wzbogaciły się zbiory Muzeum Okręgowego w Sandomierzu w 2019 roku. Nasze Muzeum tak jak każda instytucja tego typu swoje kolekcje powiększa na kilka sposobów. Są to przekazy depozytowe, zakupy oraz dary. Pomimo trudnej sytuacji finansowej, pracownicy Muzeum starają się na bieżąco realizować zapisy ustawy o muzeach i uzupełniać zbiory w swoich działach.

Wybraną część pozyskanych muzealiów - naszym zdaniem najciekawszych - udostępniamy w przestrzeni wystawienniczej małej sali wystaw czasowych sandomierskiego Zamku.

W ostatnim roku w Dziale Archeologicznym dominowały przekazy depozytowe z badań powierzchniowych z okolic Sandomierza oraz przedmioty pozyskiwane przypadkowo, z różnych stanowisk, które docierały do Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu.

Z Działu Etnograficznego pochodzą drewniane figurki wykonane przez Henryka Cichockiego, a podarowane Muzeum przez panią Irenę Godyń oraz gorset dziewczęcy - dar pani Marii Szal z Rzeczycy Suchej.

Nabytki Działu Historycznego reprezentują monety okolicznościowe przekazane przez Narodowy Bank Polski i przede wszystkim dokument - umowa pomiędzy małżonkami Grzybowskimi sporządzona w Sandomierzu 25 maja 1715 roku. 

Najwięcej zabytków pozyskał Dział Sztuki – na wystawie zobaczymy między innymi meble z wyposażenia placówek dyplomatycznych (przekaz Ministerstwa Spraw Zagranicznych) oraz obrazy pędzla Zbigniewa Karpińskiego, Stanisława Ryszarda Kortyki, Zdzisława Kraśnika, Jana Kulikowskiego, Jerzego Potrzebowskiego, Wandy Świeżyńskiej-Schinzlowej, Gizeli Klimaszewskiej-Hufnagel-Arctowej. Zaprezentowany zostanie również album z fotografiami z cyklu "Martwa natura" 2001 wykonanymi przez pana Cezarego Łutowicza po powodzi w 2001 roku.

Ekspozycja „Nabytki muzealne 2019” ma na celu pokazanie mieszkańcom Sandomierza, powiatu sandomierskiego, województwa świętokrzyskiego oraz gościom naszego Muzeum z innych części Polski i Europy, czym się zajmujemy, jakie zbiory pozyskujemy i jak wiele pracy im poświęcamy, aby mogły cieszyć oko zwiedzających.

W wymiarze edukacyjnym wszyscy odbiorcy naszej wystawy mogą dowiedzieć się, jak przyczynić się do wzbogacenia zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu serdecznie dziękuje wszystkim Darczyńcom za wsparcie działalności Muzeum i za współpracę na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego regionu sandomierskiego: Panu Cezaremu Łutowiczowi, Panu Prof. Stanisławowi Ryszardowi Kortyce, Panu Andrzejowi Wilkowi, Panu Alainowi  Roggemanowi, Pani Marii Szal, Pani Irenie Godyń, Pani Jadwidze Bamaszkiewicz, Panu Dariuszowi Boryckiemu, Panu Grzegorzowi Wachowi, Stowarzyszeniu Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa”, Ministerstwu Spraw Zagranicznych oraz Narodowemu Bankowi Polskiemu.

24 stycznia - 29 marca 2020 r.

Sala wystaw czasowych

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:15485445

Obecnie na stronie 287 gości