10 stycznia odbyła się konferencja prasowa dotycząca muzealnych planów na rok 2023. Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dr Mikołaj Getka-Kenig rozpoczął od podsumowania minionego roku, który był rekordowy pod względem frekwencji. Odwiedziło nas 65 228 osób, czyli znacznie więcej niż w roku 2021, kiedy to frekwencja wyniosła 48 000 osób.
Jak stwierdził dyrektor muzeum Mikołaj Getka-Kenig bilans minionego roku dowodzi, że nasza oferta staje się coraz bardziej atrakcyjna, chętniej korzystają z niej mieszkańcy i turyści, a muzeum rozwija się.
Muzeum Zamkowe szykuje równie ciekawą ofertę na ten rok. Kontynuowany będzie kierunek zapoczątkowany w ubiegłym roku (kiedy to nasza placówka przeszła pod Ministerstwo Kultury i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego), czyli realizowane będą autorskie pomysły pracowników na tematykę wystaw, zaś eksponaty będą pochodzić z naszych zbiorów oraz od największych muzeów czy innych instytucji kultury w Polsce.
Planowane wystawy:
- „Imago Terra Sandomiriensis – skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu”
Czas trwania: luty - czerwiec
Zaprezentowana zostanie kolekcja map ziem polskich zgromadzona ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierz. Poczynając od najstarszej mapy z 1662 roku, wykonanej przez wybitnego kartografa królowej Elżbiety I Johna Speeda czy XVIII wiecznych map wykonanych w okresie Sejmu Wielkiego. Podstawę kolekcji stanowią zbiory podarowane w latach 70.-90., XX wieku. uzupełniane poprzez zakupy antykwaryczne. Na wystawie znają się również różne geodezyjne i kartograficzne przyrządy wykorzystywane do tworzenia map, pochodzące z Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie, które jest parterem tej wystawy.
- „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”
Czas trwania: czerwiec – wrzesień
Będzie to największa i najważniejsza wystawa, planowana na sezon turystyczny, poświęcona Jerzemu Ossolińskiemu, który pełnił funkcję kanclerza wielkiego koronnego i posła Rzeczypospolitej. Wielki polityk i magnat, związany nie tylko z Sandomierzem, Ossolinem i Klimontowem, ale też z Warszawą. Partnerami tej wystawy będą m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie i Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu.
- Wystawa poświęcona pamięci Janusza Kamockiego
Czas trwania: jesień
Ekspozycja zawierać będzie pamiątki po Januszu Kamockim. wywodzi się on ze znanej ziemiańskiej rodziny Kamockich herbu Jelita, z powiatu sandomierskiego. Był honorowym obywatelem Sandomierza, znakomitym etnografem związanym głównie z Krakowem. Podczas II wojny światowej zaangażował się w działalność patriotyczną. Na wystawie znajdą się dary ofiarowane muzeum przez spadkobierców Janusza Kamockiego. Całość będzie realizowana we współpracy z IPN w Kielcach.