2
2

Konferencja prasowa - plany 2023

Wielkość liter

Plany 202310 stycznia odbyła się konferencja prasowa dotycząca muzealnych planów na rok 2023. Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dr Mikołaj Getka-Kenig rozpoczął od podsumowania minionego  roku, który był rekordowy pod względem frekwencji. Odwiedziło nas 65 228 osób, czyli znacznie więcej niż w roku 2021, kiedy to frekwencja wyniosła 48 000 osób.

Jak stwierdził dyrektor muzeum Mikołaj Getka-Kenig bilans minionego roku dowodzi, że nasza oferta staje się coraz bardziej atrakcyjna, chętniej korzystają z niej mieszkańcy i turyści, a muzeum rozwija się.

Muzeum Zamkowe szykuje równie ciekawą ofertę na ten rok. Kontynuowany będzie kierunek zapoczątkowany w ubiegłym roku (kiedy to nasza placówka przeszła pod Ministerstwo Kultury i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego), czyli realizowane będą autorskie pomysły pracowników na tematykę wystaw, zaś eksponaty będą pochodzić z naszych zbiorów oraz od największych muzeów czy innych instytucji kultury w Polsce.

 

Planowane wystawy:

  • „Imago Terra Sandomiriensis – skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu”

Czas trwania:  luty - czerwiec

Zaprezentowana zostanie kolekcja map ziem polskich zgromadzona ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierz. Poczynając od najstarszej mapy z 1662 roku, wykonanej przez wybitnego kartografa królowej Elżbiety I Johna Speeda czy XVIII wiecznych map wykonanych w okresie Sejmu Wielkiego. Podstawę kolekcji stanowią zbiory podarowane w latach 70.-90., XX wieku. uzupełniane poprzez zakupy antykwaryczne. Na wystawie znają się również różne geodezyjne i kartograficzne przyrządy wykorzystywane do tworzenia map, pochodzące z Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie, które jest parterem tej wystawy.

  • „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”

Czas trwania: czerwiec – wrzesień

Będzie to największa i najważniejsza wystawa, planowana na sezon turystyczny, poświęcona Jerzemu Ossolińskiemu, który pełnił funkcję kanclerza wielkiego koronnego i posła Rzeczypospolitej. Wielki polityk i magnat, związany nie tylko z Sandomierzem, Ossolinem i Klimontowem, ale też z Warszawą. Partnerami tej wystawy będą m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie i Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu.

  • Wystawa poświęcona pamięci Janusza Kamockiego

Czas trwania: jesień

Ekspozycja zawierać będzie pamiątki po Januszu Kamockim. wywodzi się on ze znanej ziemiańskiej rodziny Kamockich herbu Jelita, z powiatu sandomierskiego. Był honorowym obywatelem Sandomierza, znakomitym etnografem związanym głównie z Krakowem. Podczas II wojny światowej zaangażował się w działalność patriotyczną. Na wystawie znajdą się dary ofiarowane muzeum przez spadkobierców Janusza Kamockiego. Całość będzie realizowana we współpracy z IPN w Kielcach.

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13884137

Obecnie na stronie 350 gości