2
2

III spotkanie z cyklu Pamięci Sandomierskich Kolumbów

Wielkość liter

III spotkanie z cyklu Pamięci Sandomierskich KolumbówW miniony weekend obchodziliśmy 75. rocznicę akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem. Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zorganizowały III spotkanie z cyklu Pamięci Sandomierskich Kolumbów, połączone z wręczeniem odznaczeń państwowych. W imieniu Prezydenta RP odznaczenia przekazał wiceprezes IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, kierujący Biurem Poszukiwań i Identyfikacji. Odebrali je przedstawiciele rodziny – Jerzy i Marcin Kapka.

 

Kapitan Tadeusz Kucharski – ostatni komendant obwodu AK Sandomierz, biorący udział w przygotowaniu akcji "Burza” w rejonie Sandomierza, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Drugim odznaczonym został syn kapitana – kapral podchorąży Jerzy Kucharski, który jako osiemnastolatek zginął w bitwie pod Pielaszowem. Za niezwykłe poświęcenie i męstwo w walce Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył go Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa pamiątek związanych z uhonorowanymi żołnierzami, przygotowana przez Dział Historyczny naszego Muzeum, Marcina Kapkę i Roberta Piwko z Delegatury IPN w Kielcach. Wśród zaprezentowanych pamiątek znalazły się m. in. liczne fotografie, patent oficerski Tadeusza Kucharskiego z 1933 roku z podpisem Józefa Piłsudskiego, portret Jerzego Kucharskiego autorstwa Jerzego Potrzebowskiego czy karta zwolnienia Tadeusza z więzienia w Lublinie w 1944 r.

Uroczystość została objęta patronatem honorowym Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek i Burmistrza Miasta Sandomierza Marcina Marca.

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:14177241

Obecnie na stronie 421 gości