Znany w świecie złotnik i jubiler sandomierski, twórca unikatowej biżuterii artystycznej, małych form rzeźbiarskich i przedmiotów sztuki użytkowej - projektant i wykonawca, od 2009 także artysta fotografik, a od zawsze i z natury - społecznik. Polska sztuka złotnicza zawdzięcza mu wprowadzenie krzemienia pasiastego do świata biżuterii. Jego prace znajdują się w siedmiu muzeach w Polsce oraz w zbiorach Watykanu. Związany twórczo z Sandomierzem już 43 rok i niemal tyle samo z naszym Muzeum - od 2000 roku jako pomysłodawca i współorganizator Sandomierskich Warsztatów Złotniczych "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu". Sandomierzanin Roku 2006. Od wielu lat jest nie tylko partnerem, ale i donatorem Muzeum - wzbogaca kolekcję współczesnego złotnictwa, współfinansuje działania muzealne, przeprowadza nieodpłatnie konserwacje dawnych dzieł złotniczych.
13 maja b.r., Mistrz Cezary Łutowicz w prowadzonej przez siebie Galerii Autorskiej "Gold & Silver Galery" przy Placu Poniatowskiego w Sandomierzu, podpisał najnowszy
Akt darowizny przekazując Muzeum Okręgowemu w Sandomierzu wyjątkowo liczny i różnorodny zespół, obejmujący:
87 autorskich fotografii artystycznych m.in. z cyklu "Sandomierz" i "Nowy Jork - powidoki", komplet biżuterii [naszyjnik i pierścień] z 2012 roku, 10 rzeźb z autorskiego cyklu pt. "Rzeźby zastane", 3 naturalne konkrecje krzemienia pasiastego, 10 podwójnych fotografii artystycznych z cyku "Krzemień pasiasty" , wykonane przez siebie rekonstrukcje - tłoka pieczęci Leszka Czarnego i tłoka pieczęci wielkiej Sandomierza używanej przez kancelarię miejską w XIV i XV w., 22 segregatory archiwum prasowego dotyczącego własnej działalności artystycznej i długiej drogi krzemienia pasiastego " z pola na salony".
Najserdeczniej dziękujemy!