2
2

Zakup pary srebrnych kandelabrów stołowych z warsztatu Roberta Gerrarda II

Wielkość liter

logoMOSMKDNiS§6220 - 41 000 zł

Zakup pary srebrnych kandelabrów stołowych z warsztatu Roberta Gerrarda II, Londyn 1877

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu otrzymało dotację celową w wysokości 41 000 zł na realizację zadania Zakup pary srebrnych kandelabrów stołowych z warsztatu Roberta Gerrarda II, Londyn 1877.

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu szczególną wagę przykłada do rozbudowy swojego zbioru złotnictwa. Trzon kolekcji sreber historycznych Muzeum Ziemi Sandomierskiej tworzą obiekty z tzw. "skarbu małachowskiego", należące dawniej do rodziny książąt Czartoryskich. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią XIX-wieczne srebra paryskie, berlińskie, wiedeńskie i petersburskie oraz polonica reprezentowane przez wyroby pracowni warszawskich, lubelskich i krakowskich. Od czasu przyjęcia do Muzeum sreber Małachowskich w 1980 r., kolekcja jest stale (w miarę finansowych możliwości) rozbudowywana w oparciu o zakupy antykwaryczne. Dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nasza kolekcja wzbogaciła się o srebra angielskie. Robert Garrard II był nadwornym złotnikiem królowej Wiktorii i srebrne obiekty z jego warsztatu znajdują się obecnie w zbiorach takich instytucji jak Victoria and Albert Museum w Londynie, British Museum w Londynie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Art Institute of Chicago, czy Luwr w Paryżu. 

Zakupione w ramach zadania kandelabry sześcioramienne, siedmioświecowe posiadają koliste, wysklepione stopy, trzony tralkowe w formie fragmentu zwężającej się ku dołowi kolumny zwieńczonej trzema baranimi głowami i girlandami, zakończone tulejkami. Ramiona w formie esowatych gałązek, podtrzymują cylindryczne tulejki z profitkami.  Płaszcz stopy i trzon ozdobiono kanelowaniem, natomiast krawędzie stopy i profitek obwiedzione zostały reliefowym motywem liści laurowych.

Celem Muzeum Zamkowego w Sandomierzu jest ciągłe wzbogacanie i podnoszenie atrakcyjności stałej ekspozycji sreber historycznych. Kandelabry zostaną umieszczone na stałej ekspozycji sreber historycznych w dawnej Kuchni Królewskiej w Zamku sandomierskim.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:15486498

Obecnie na stronie 299 gości