2
2

Dział Literatury

Wielkość liter

Iwaszkiewicz1

     Dział Literatury to jedyna na naszym terenie placówka gromadząca i zabezpieczająca archiwalia po pisarzach, artystach i działaczach kulturalnych związanych z Sandomierszczyzną w przeszłości i współcześnie. W zbiorach działu znajdują się między innymi pamiątki po Jarosławie Iwaszkiewiczu, Stanisławie Młodożeńcu, Romanie Kosele, Aleksandrze Patkowskim, Wincentym Burku, Julianie Kawalcu, Adamie Bieniu, Stanisławie Balińskim, Ludmile Marjańskiej i wielu innych.

     Kolekcję uzupełniają przedmioty o charakterze artystycznym (meble, zdjęcia, obrazy, przedmioty osobiste). Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje portret Stanisława Konarskiego z XVIII w. oraz obszerna teka z rysunkami dawnego Sandomierza i okolic autorstwa Zbigniewa Karpińskiego.

     W ramach popularyzacji wiedzy i działalności edukacyjnej organizujemy spotkania z twórcami literatury współczesnej oraz literaturoznawcami („MuSLi” – Muzealne Spotkania Literackie, EdukujeMY). Dział Literatury zajmuje się ponadto współorganizacją i dokumentowaniem przebiegu konkursu  Bonum Publicum. Ta  ogólnopolska Nagroda Miasta Sandomierza im. Aleksandra Patkowskiego przyznawana jest od 1998 r. za indywidualne bądź zespołowe osiągnięcia w pracy na rzecz lokalnego środowiska oraz publikacje książkowe poświęcone miastu i regionowi sandomierskiemu.

Kontakt dla chętnych:
dr Anna Kowalska-Różyło,
tel. 15 644 57 57 w. 29
,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Wykaz podmiotowy zasobu archiwalnego Działu LiteraturyWirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:14177734

Obecnie na stronie 327 gości