2
2

Pocztówka zaadresowana do Jadwigi Chodakowskiej z Sandomierza

Wielkość liter

PocztówkaAutor: nieznany (nieczytelny podpis)
Miejscowość: Żyrardów
Nr inwentarzowy: MLS/2392
Technika wykonania: rękopis
Wymiary: dł. 14 cm, szer. 9 cm.

Pocztówka zaadresowana do Jadwigi Chodakowskiej z Sandomierza – adres: gub. Radomska, dom własny w Sandomierzu (pisownia oryginalna).

Pocztówka wysłana z Żyrardowa w dniu 13 października 1913 roku- widoczne stemple pocztowe w języku rosyjskim. W prawym górnym rogu znaczek pocztowy o wartości 3 kopiejek w kolorze czerwonym. Na znaczku widoczny wizerunek cara Aleksandra III. Na pocztówce umieszczona fotografia budynku sakralnego z podpisem: Żyrardów Kościół katolicki. (pisownia oryginalna)

 

Treść pozdrowień:

Żyrardów 14X 1913

Szanowna Solenizantko! Najszczersze życzenia przesyłam w dniu Jej Imienin. Co słychać, jak zdrowie Sz. Pani i Jej Szanownych Sióstr, przy sposobności łączę pozdrowienia dla Sz. Pań- zawsze ta sama (Podpis nadawcy nieczytelny.)

Trzy z dziewięciu córek znanego sandomierskiego lekarza Leona Chodakowskiego - Wincentyna, Jadwiga i Helena, założyły w 1892 r. w rodzinnej kamienicy przy ul. Zawichojskiej (dziś Sokolnickiego) Księgarnię Sióstr Chodakowskich. Oprócz artykułów papierniczych, ozdób i kartek pocztowych, można tam było nabyć polskie książki. Księgarnia ta stała się miejscem kultywowania polskich tradycji w czasach wzmożonej rusyfikacji. To Siostry Chodakowskie, w obawie przed konfiskatą ze strony władz carskich, przechowywały u siebie znalezioną w Sandomierzu w 1910 roku koronę hełmową Kazimierza Wielkiego. Po śmierci ostatniej z sióstr- Heleny w 1957 roku księgarnia przestała działać.  Losy rodzinnej kamienicy także były burzliwe. Komunistyczne władze skomunalizowały budynek. Mieszkała tam tylko wnuczka dr Chodakowskiego- Janina Nehring oraz jej córka Renata Targowska z mężem Jerzym. Właśnie państwo Targowscy, przy współpracy z Jerzym Krzemińskim, wieloletnim Kustoszem Działu Literatury Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, przyczynili się do powstania słynnej już sandomierskiej górki literackiej- domu pracy twórczej, azylu dla szukających wytchnienia w Sandomierzu literatów.

Opracowała: Sylwia Radzimowska-Zasuwa

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:16033468

Obecnie na stronie 264 gości