2
2

Metalowa matryca ekslibrisu Janusza Kamockiego wykonana przez Jana Hasso Agopsowicza

Wielkość liter

Ekslibris J.K Autor: Jan Hasso Agopsowicz
Miejscowość: Nowy Sącz, 1971
Wymiary: wys. 7 cm, szer. 7 cm
Dar Joanny Kamockiej
2022
Zbiory Muzeum Zamkowego w Sandomierzu

Matryca ekslibrisu z napisem po polsku EX LIBRIS DRA J. SARYUSZ KAMOCKIEGO i ormiańsku ԳԻՐՔ ԿԱՄՈՑԿԻԻՆ (książka Kamockiego), z herbem rodowym Kamockich Jelita, górą Ararat i staroormiańską figurką kobiecą w stroju ludowym. Brzegi ekslibrisu zdobi ornament plecionkowy.

Jan Hasso Agsopowicz (1915-1982) – polski Ormianin z Nowego Sącza, urodzony w Kociubińcach (Galicja Wschodnia) w rodzinie ziemiańskiej. Jego wielką pasją było kolekcjonowanie i tworzenie ekslibrisów. Zaprojektował ich blisko 240, głównie użytkowych w tym kilkadziesiąt o tematyce ormiańskiej. Każdy z nich prezentował pasje związane z zawodem właściciela ekslibrisu. Niekiedy urozmaicał je wyobrażeniem alegorycznym lub sentencją nadając im charakter swoistego rebusu. Dużą wagę przykładał do sytuacji Ormian zamieszkałych w Polsce. W latach 70. i 80. XX w. kiedy to zintensyfikowała się aktywność diaspory ormiańskiej działał wraz z Januszem Kamockim w założonym 24 marca 1980 r. w Krakowie Kole Zainteresowań Kulturą Ormian przy Polskim Towarzystwie Ludoznawczym. W ramach tejże działalności w listopadzie 1980 r. zorganizowano sesję naukową, której jednym z organizatorów był dr Kamocki. Za wieloletnią działalność na rzecz Ormian polskich został on nagrodzony 6 grudnia 2015 r. tytułem honorowego członka Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego.

W książce Egzotyczne podróże etnografa. Azjatyckie wędrówki i poszukiwania polskich zesłańców w ZSRR Janusz Kamocki tak wspominał pobyt w Armenii i swoją znajomość z Agsopowiczem: „Długo też siedziałem u kierownika oddziału wymiany międzybibliotecznej w Bibliotece Miejskiej, Sokrata, oczywiście też Sarkisjana. Od razu po przyjeździe oddałem mu ekslibrisy od Agopsowicza, polskiego Ormianina z Nowego Sącza, autora wielu ekslibrisów (zrobił też piękny ekslibris dla mnie – z napisem po polsku i ormiańsku, z mym herbem, górą Ararat i staroormiańską figurką). Teraz przyszedłem po ekslibrisy armeńskie, które miał mi przygotować na naszą wystawę. Przeglądamy wydawnictwa, jakimi będzie mógł służyć naszemu muzeum, przy okazji tłumaczę mu z polskiego list, jaki dostał z Biblioteki Narodowej w Warszawie.”

1. Metalowa matryca ekslibrisu Janusza Kamockiego
2. Fragment karty edukacyjnej - dostępnej bezpłatnie w przestrzeni wysatwy.
3. Odbitka ekslibrisu w technice cynkotypii, za: Tomasz Krzyżowski, Jan Hasso Agopsowicz (1915-1982). Ormianin, bibliofil, twórca ekslibrisów, „Lehahayer. Czasopismo poświęcone dziejom Ormian polskich”, 8 (2021).

Metalową matryce można oglądać do 21 stycznie na wystawie "Janusz Kamocki. Sandomierzanin, patriota, etnograf".

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13473496

Obecnie na stronie 536 gości