2
2

Wyniki najnowszych badań genetycznych Szachów Sandomierskich

Wielkość liter

Wyniki najnowszych badań genetycznych Szachów SandomierskichMuzeum Zamkowe w Sandomierzu, zaprasza już w najbliższy czwartek, 23 marca o godz. 17.00, odbędzie się wykład dotyczących wyników najnowszych badań genetycznych Szachów Sandomierskich.

Zapraszamy!
Czwartek, 23 marca, godz. 17.00
Zamek Królewski w Sandomierzu
WSTĘP WOLNY
Wykład zorganizowany we współpracy z Towarzystwem Naukowym Sandomierskim.

 

Dziewiątego października 1962 roku Aleksander Śliwowski trakcie wykopalisk prowadzonych przez Eligię i Jerzego Gąssowskich odkrył w rogu średniowiecznej chaty niemal kompletny zestaw bierek szachowych. Były to słynne Sandomierskie Szachy będące jednym z najcenniejszych zabytków w zbiorach Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Jest to jedyny niemal kompletny zestaw szachów wczesnośredniowiecznych odkryty na terenach Europy Środkowej. Zdecydowana większość odkryć dotyczy jedynie pojedynczych pionów. Jednak nie tylko kompletność tego zestawu przesądza o jego wartości. Od czasu odkrycia toczą się na ich temat ciągłe dyskusje, odnośnie ich chronologii, zwierzęcia z jakiego zostały wykonane, a także ich pochodzenia.

Dwudziestego pierwszego lipca 2022 roku (czyli prawie 60 lat po odkryciu) genetycy z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem dr Danijeli Popović pobrali do badań DNA materiały z 3 sandomierskich pionków (wytypowano po jednym z każdego zestawu i jeden który został dołożony). Bierki te poddano szeregowi analiz DNA między innymi izolacja DNA, analiza ZooMS, analiza filogenetyczna. Badania te miały za zadanie odpowiedzieć na przynajmniej część z powyżej prezentowanych pytań. Ich wyniki przyniosły naprawdę zaskakujące rezultaty, uchylając rąbka tajemnicy sandomierskie szachy powstały z aż 3 różnych gatunków zwierząt.

Szerzej na ten temat, a także ogólnie o roli badań genetycznych w archeologii opowie państwu kierowniczka tych badań dr Danijela Popović w trakcie czwartkowego (23.03.2023) spotkania w Zamku w Sandomierzu o godzinie 17.00, ponadto spotkaniu towarzyszył będzie dr Wojciech Rajpold z działu archeologicznego Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, który przybliży dotychczasową historię badań nad Sandomierskimi Szachami.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:11936409

Obecnie na stronie 364 gości