2
2

Ostatnie pożegnanie Profesora Feliksa Kiryka

Wielkość liter

Profesor Feliks KirykZ ogromnym smutkiem odebraliśmy wiadomość o śmierci Profesora Feliksa Kiryka. W swoim pracowitym życiu pełnił wiele funkcji, m.in. rektora Akademii Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej).

Był autorem kilkuset publikacji, wśród których wiele dotyczy historii Sandomierza i ziemi sandomierskiej oraz Kościoła sandomierskiego. Specjalizował się zwłaszcza w dziejach miast i mieszczaństwa. Z tego powodu był określany tytułem „historyka małych i wielkich ojczyzn”.

Przez wiele lat wspierał nasze Muzeum w działalności wydawniczej, zorganizował szereg konferencji i spotkań. W Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego 26 maja 2004 r. odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, która nadała Profesorowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. Skupiając się tylko na ważnych dla naszej instytucji osiągnięciach należy wymienić szereg Jego publikacji wydanych przez Muzeum Okręgowe: „700 lat lokacji Sandomierza 1286–1986”, Wystawa, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, teksty Feliks Kiryk, Jolanta Smuniewska, 1986; Feliks Kiryk „Lekarze i aptekarze sandomierscy z przełomu XVI i XVII stulecia” Sandomierz Muzeum Okręgowe 1987, a przede wszystkim zredagowane przez Niego trzy tomy muzealnego „Pamiętnika Sandomierskiego” (1993-1997). Ogłaszał w tym piśmie również własne wyniki badań: „Lokacje miast nadwiślańskich w XIII-XIV stuleciu ,,Pamiętnik Sandomierski", t. I; „Kartki z dziejów dawnego Ożarowa”, „Pamiętnik Sandomierski", t. III.

Ze względu na zasługi Feliksa Kiryka dla naszego Muzeum czwarty tom „Pamiętnika” z roku 2012 został zadedykowany Panu Profesorowi w podziękowaniu za życzliwość oraz wsparcie.

Cześć Jego pamięci!

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:12669790

Obecnie na stronie 188 gości