2
2

Dzień Języka Ojczystego z sandomierskimi premierami książkowymi

Wielkość liter

Dzień Języka Ojczystego21 lutego 2021 r.  godz. 16.00

Wydarzenie w formie online na Facebooku   Sandomierz – Królewskie Miasto

Zapraszamy na fascynujące spotkanie z premierami książkowymi sandomierskich autorów

W programie:

- dr Roman Chyła, historyk, o publikacji opracowanej z prof. Feliksem Kirykiem pt. „Kazimierz Wielki i Sandomierz”,

- Maciej Płaza, sandomierzanin zdobywca Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Europy Środkowo-Wschodniej Angelus  o swojej nowej powieści „Golem” ,

- Michał Śmielak, sandomierzanin, o swojej debiutanckiej powieści Znachor.

Spotkanie poprowadzi Grażyna Szlęzak-Wójcik

dr Roman Chyła

Rodowity sandomierzanin, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Jest absolwentem kierunku historia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i kultury w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. W swojej macierzystej uczelni w 2007 roku ukończył także studia doktoranckie, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych.

Jest autorem licznych publikacji m. in. „Sandomierz i okolice w prawdzie historycznej, legendzie i ciekawostce” i „Sandomierz i zabytkowe sąsiedztwa”.

W swoim dorobku naukowym Roman Chyła ma również pierwszą monografię miasta Zawichostu i współautorstwo monumentalnej monografii Ożarowa i gminy Ożarów, której redaktorem jest jego Mistrz, wybitny znawca dziejów Sandomierszczyzny, prof. dr hab. Feliks Kiryk. Wraz z Panem profesorem jest  również współautorem najnowszej publikacji „Kazimierz Wielki i Sandomierz”.

Roman Chyła otrzymał  tytuł Sandomierzanina Roku 2019.

Maciej Płaza

Prozaik, tłumacz, literaturoznawca. Sandomierzanin z pochodzenia, mieszkający w Poznaniu. Autor powieści "Skoruń", "Robinson w Bolechowie" i "Golem" oraz monografii "O poznaniu w twórczości Stanisława Lema".

Za swoją twórczość literacką i translatorską wyróżniony m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Nagrodą Literacką Gdynia, Nagrodą Europy Środkowo-Wschodniej Angelus, Nagrodą "Literatury na Świecie" i nominacją do Nagrody Nike.

Michał Śmielak

Rocznik ’79. Sandomierzanin z krwi i kości, tutaj się wychował, wykształcił i z tym miastem związał swoje losy. Działa w sandomierskich grupach: Teatr Ognia „Bohema” oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Sarmata”. Jest także współzałożycielem Bike Equipa Sandomierz.

Czytelnikom przedstawił się opowiadaniem „Ostatni” w Antologii „Gladiatorzy” wydanej w 2020 roku przez Fabrykę Słów. 18 marca 2021 roku ukaże się jego debiutancki kryminał pt. „Znachor”.  Czytelnik może spodziewać się głównie kolejnych kryminałów i thrillerów, gdyż autor zaczynając pisać jakąkolwiek nową książkę szybko wypełnia ją mrocznymi historiami śmierci i mordów, niezależnie od początkowego założenia. Z miłości do swojego miasta stara się umieścić w nim choć część akcji w każdej kolejnej książce.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:11064682

Obecnie na stronie 305 gości