W ramach Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego – inicjatywy Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego - Filia w Sandomierzu – oferujemy wykłady, ćwiczenia, warsztaty plastyczne, które mają na celu rozwijanie młodych umysłów, poszerzenie ich wiedzy i zainspirowanie do działania. Zajęcia w ramach MUD prowadzą nauczyciele akademiccy z UJK i innych instytucji, eksperci i współpracownicy MOS.
Oficjalne zakończenie roku akademickiego w ramach MUD
W Sali Edukacyjnej Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 25 czerwca br. odbyło się oficjalne zakończenie I roku akademickiego w ramach MUD – Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego, inicjatywy Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i sandomierskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W ramach MUD organizowane były wykłady, ćwiczenia, warsztaty plastyczne rozwijające młode umysły, poszerzające ich wiedzę i inspirujące do działania. Zajęcia prowadzili nauczyciele akademiccy z UJK i innych instytucji, eksperci i współpracownicy MOS.
Dyrektor Muzeum, dr Dominik Kacper Płaza i Dziekan UJK, dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk wręczyli obecnym dyplomy ukończenia pierwszego roku studiów i pogratulowali młodym studentom chęci, zaangażowania i wytrwałości przejawianych podczas wszystkich proponowanych zajęć, szczególnie w okresie ścisłej kwarantanny.
Drugi semestr MUD był w zdecydowanej większości realizowany w sieci – oferowaliśmy naszym studentom wykłady w formie videospotkań na platformie ZOOM. To rozwiązanie, oprócz wielu ograniczeń, przyniosło także ważną korzyść – grono studentów poszerzyło się o wszystkich chętnych, którzy chcieli brać udział w zajęciach on-line.
Inauguracja II roku MUD już w październiku, ale przedtem... zasłużone wakacje!
Polecamy materiał przygotowany przez Tygodnik Nadwiślański:
https://tyna.info.pl/mali-studenci-z-sandomierza-zakonczyli-rok-akademicki1/#prettyPhoto
ZAJĘCIA NR 1
W sobotę 26 października 2019 R. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego. Inauguracyjny wykład dla naszych młodych studentów pt. „Jak pracuje Twój mózg?” poprowadziła Małgosia Makowska-Brzychczyk, Dziekan Filii UJK w Sandomierzu. Część warsztatową przygotował Dyrektor Muzeum, dr Dominik Kacper Płaza.
ZAJĘCIA NR 2
Dnia 16 listopada Kierownik Działu Historycznego MOS, dr hab. Tomisław Giergiel zaprosił studentów Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego na wykład „Legendarny Sandomierz. Ile prawdy historycznej jest w sandomierskich legendach?”. Zajęcia połączone były z wizytą w Zbrojowni Rycerskiej, gdzie można zobaczyć, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie oraz wziąć do ręki miecz, kuszę, halabardę. Dla studentek atrakcją była możliwość przymierzenia strojów z epoki, by poczuć się przez chwilę jak renesansowe czy barokowe księżniczki.
ZAJĘCIA NR 3
W sobotę 7 grudnia 2019 r. zajęcia Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego były prawdziwą gratką dla każdego miłośnika archeologii i gry Minecraft – zapalonych graczy naturalnie nie brakuje również wśród studentów Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego. Zajęcia o archeologii i jej związkach z popularną grą poprowadził Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, dr Dominik Kacper Płaza. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktyczne wykorzystanie wiedzy, czyli warsztaty komputerowe, które zostały przygotowane w ramach zajęć “Misja Robotyka” – nowatorskiego modelu edukacji robotyki dla dzieci z wykorzystaniem gry Minecraft.
Dziękujemy również Rodzicom za udział w wykładzie „Podróż w nieznane, czyli w głąb mózgu dziecka”, na który zaprosiła nas Małgosia Makowska-Brzychczyk.
ZAJĘCIA NR 4
Ostatnie zajęcia semestru zimowego w ramach Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego, przypadające w sobotę 11 stycznia 2020 r. dotyczyły intrygujących zagadnień technologicznych. O mechatronice i jej zastosowaniu w naszym życiu oraz o technice druku 3D opowiedzieli naszym studentom wykładowcy z Wydziału Mechatroniki sandomierskiej Filii UJK - dr inż. Wojciech Iwanicki oraz dr inż. Ireneusz Musiałek. Dziękujemy!
Na wykład ponownie zaprosiliśmy rodziców naszych podopiecznych. Tematem spotkania z Dziekan sandomierskiej Filii UJK była „Biomechanika postrzegania świata przez dziecko”. Mamy nadzieję, że zajęcia z rodzicami nadal będą cieszyć się tak dużym zainteresowaniem i przerodzą się w regularne spotkania.
ZAJĘCIA NR 5
Semestr letni Muzealnego Uniwersytetu Dziecięcego rozpoczęliśmy w sobotę 29 lutego 2020 r. Co roku o tej porze w Sandomierzu przypada święto Królowej Polskich Rzek – Gala Orderu Rzeki Wisły. Order Rzeki Wisły to honorowe odznaczenie dla osoby najbardziej zasłużonej dla odtwarzania, rozwoju oraz popularyzacji tradycji flisackich i szkutniczych w Polsce.
Nie dziwi więc, że tematem głównym zajęć MUD była Wisła (jej charakterystyka, historia i folklor) oraz flisacy – dziękujemy panu Grzegorzowi Świtalskiemu za przekazaną wiedzę i stworzenie niepowtarzalnej okazji obejrzenia łodzi z bliska.