2
2

Tabakierka z orzełkiem legionowym, 1914 r.

Wielkość liter

Tabakierka z orzełkiem legionowymZ okazji 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości w przestrzeni wystawy „Sandomierskie dziedzictwo” można oglądać wyjątkowy eksponat - Tabakierkę z orzełkiem legionowym.
Orzełka legionowego zaprojektował w 1913 r. Czesław Jarnuszkiewicz (1888-1988), członek polskich organizacji wojskowo-niepodległościowych, oficer Legionów Polskich, generał brygady Wojska Polskiego. Charakterystyczna dla wizerunku orzełka legionowego jest tarcza amazonek, na której wspierają się nogi orła bez korony i mała tarcza herbowa z literą S (strzelec) lub L (legiony). Wygrawerowana na wieczku tabakierki data 16 VIII 1914 r. upamiętnia wydarzenie związane z I wojną światową. Właśnie 16 sierpnia 1914 r. w Krakowie, w wyniku porozumienia polskich środowisk konserwatywnych i demokratycznych z zaboru austriackiego, utworzony został Naczelny Komitet Narodowy, mający być w założeniu najwyższą władzą wojskową, skarbową i polityczną dla Polaków zamieszkujących Galicję. NKN opowiadał się za rozwiązaniem sprawy polskiej w oparciu o monarchię austro-węgierską.

Na jego czele stanął Juliusz Leo — prezes poselskiego Koła Polskiego w Wiedniu. Z inicjatywy NKN, przy zgodzie władz austriackich, tworzono polską siłę zbrojną, która przyjęła nazwę Legiony Polskie. Dowódcą pierwszego pułku piechoty Legionów został Józef Piłsudski. Mimo skomplikowanej sytuacji politycznej wysiłki polskich działaczy z jednej strony, a z drugiej przywiązanie podkomendnych do Józefa Piłsudskiego oraz napływ ochotników pozwoliły utrzymać ów zalążek wojska polskiego i wkrótce przekształcić pierwszy pułk w brygadę, W następnych latach doszło do upadku znaczenia NKN, który stopniowo tracił poparcie frakcji politycznych. Naczelny Komitet Narodowy rozwiązał się w 1917 r., po powołaniu Rady Regencyjnej.
srebro, średnica 32 mm.

Dodatkowo w niedzielę (10 listopada) na co dziesiątego zwiedzającego czeka upominek – okolicznościowe kartki: jedna z rysunkiem wykonanym przez Jerzego Potrzebowskiego, druga z akwarelą Jana Lemańskiego.

 

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:15224202

Obecnie na stronie 77 gości