Rwanda jest niewielkim afrykańskim krajem o ciekawej topografii i bogatej kulturze, na który cieniem kładzie się historia XX wieku. Punktem kulminacyjnym wojny domowej stało się ludobójstwo przeciw Tutsi w 1994 roku, któremu bezsilnie przyglądał się cały świat. Od tego czasu mija właśnie 25 lat, a okres żałoby stopniowo ustępuje miejsca codzienności. Mimo trwałej blizny znaczącej historię kraju, Rwanda inspiruje postępującym procesem pojednania i wzrostem ekonomicznym.
Ekspozycja prezentuje 25 fotografii składa się na portret Rwandy, zbudowanej w ciągu 25 lat stabilizacji. Wystawa Karoliny Werens wychodzi poza powszechne stereotypy. Jej celem jest upamiętnienie niewypowiedzianej tragedii ludobójstwa przez pryzmat nie cierpienia, ale rozwoju i konstruktywnych działań. Wystawa przybliża życie codzienne na wsi i w mieście, pokazuje bogactwo przyrody, miejsca pamięci i lokalny koloryt kulturowy, a ponadto pracę polskich misjonarzy, którzy zaangażowali się w długofalową pomoc, budując i wspierając szkoły, przedszkola, sanitariaty i ośrodki medyczne.
Poprzez zestawienie wyrazistych obrazów z rzetelnymi opisami rzeczywistości, wystawa „Rwanda – 25 lat pokoju” łączy estetykę z wnikliwością reportażu, przygotowana jest w dwóch językach: polskim i angielskim. Towarzyszy jej katalog, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na misje w Rwandzie.
Karolina Werens jest osteoarcheologiem, pracuje jako konsultant ds. dziedzictwa kulturowego i archeologii w Londynie. W przeszłości związana z Działem Archeologicznym Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i Polskim Radiem dla Zagranicy. Jej pierwsza wizyta w Rwandzie miała charakter reporterski.