2
2

75 x 75 Dwurnik

Wielkość liter

60Wernisaż wystawy 75 x 75 Dwurnik

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Zamek Królewski
ul. Zamkowa 12

8 listopada 2018 r.
(czwartek) godz. 18:00

 W tym roku obchodzimy 75. Urodziny Edwarda Dwurnika, jednego z najpopularniejszych współczesnych polskich artystów. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie postanowiła uhonorować go, organizując jubileuszową wystawę, na której zaprezentowanych zostało 75 obrazów jego autorstwa.

Na wystawę składają się prace ze zbiorów: dra Piotra Ziajki, Bogusława Deptuły, Joanny Opawskiej, Marii i Marka Pileckich i innych kolekcjonerów prywatnych oraz od Artysty.
Ekspozycja wystawy w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu została zrealizowana we współpracy z Agencją Zegart.

Twórczość Dwurnika do pewnego momentu była rozpięta między niemalże wykluczającymi się malarskimi tendencjami Jana Matejki i Nikifora Krynickiego. To może najbardziej dziwaczne połączenie, jakie tylko można sobie wyobrazić. Zarazem, w wypadku Dwurnika, dobrze działające i dające świetne efekty artystyczne. Wielkie formaty i wielkie tematy to dziedzictwo Krakowskiego Mistrza. Malarska technika, zaczerpnięta od krynickiego naturszczyka, świetnie się spisała w pracy nad niekończącym się cyklem „Podróży autostopem”, realizowanych już od połowy lat 60. XX w. i kontynuowanym do dziś. Z jednej strony owe miejskie widoki, z drugiej znane cykle „Sportowcy”, czy „Robotnicy”, zapewniły artyście sławę, popularność i wysoką pozycję w świetle polskiej sztuk. Z początkiem lat 90. rozpoczął poszukiwania nowych artystycznych obszarów, które mógłby zaanektować. Wtedy powstał cykl „Błękitne” z widokami morskich fal; a wkrótce potem rozpoczął przygodę z obrazami abstrakcyjnymi, które obecnie stanowią znaczącą część jego twórczości. Wciąż poszukujący i otwarty na nowe pomysły i zjawiska, Edward Dwurnik pozostaje jednym z najbardziej niepokornych i nieprzewidywalnych polskich twórców.

Bogusław Deptuła


Edward Dwurnik, jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich malarzy. Urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie pod Warszawą. Mieszka i pracuje w Warszawie. W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa oraz - czasowo - na Wydziale Rzeźby. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1983), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992). Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz ok. 10 tysięcy rysunków.

(biogram na podstawie Culture.pl)

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:15490698

Obecnie na stronie 382 gości