2
2

SENDOMIRIA. Sandomierz w nowożytnym dziele Civitates orbis terrarum

Wielkość liter

SENDOMIRIA. Sandomierz w nowożytnym dziele Civitates orbis terrarum

SENDOMIRIA. Sandomierz w nowożytnym dziele Civitates orbis terrarum autorstwa Bożeny Ewy Wódz, kustosz Działu Sztuki to recenzowane opracowanie o charakterze monograficznym, zawierające analizę najstarszego widoku Sandomierza i zintegrowanego z nim opisu miasta, które zostały zamieszczone w VI tomie Civitates orbis terrarum G. Brauna i F. Hogenberga wydanym w Kolonii, w 1617 i 1618 roku; w 2017 roku minęło 400 lat od pierwszej promocji Sandomierza na łamach tego największego, nowożytnego kompendium wiedzy o świecie współczesnym.

 

Książka powstała z myślą o popularyzacji tematyki historycznej i artystycznej związanej z najstarszą ikonografią miasta. Aby spełnić oczekiwania najbardziej wymagających czytelników  została wydana w  luksusowej edycji obejmującej:  artystyczne opracowanie graficzne, zastosowanie papieru i druku wysokiej jakości oraz wklejkę z efektowną panoramą miasta z pocz. XVII wieku. Tom składa się z trzech części: pierwsza identyfikuje literackie źródła wiedzy o przeszłości Sandomierza wykorzystane  w Civitates oraz zawiera polski przekład łacińskiego tekstu o Sandomierzu podzielony na sekwencje i opatrzony komentarzami;  druga interpretuje treści ikonograficzne oraz podejmuje próbę ustalenia atrybucji autorskiej,  chronologii, znaczenia i wartości dokumentacyjnej najstarszej panoramy Sandomierza, przedstawia najsłynniejsze jej trawestacje z XVII i pocz. XVIII w. - tu  także, po raz pierwszy „na gruncie” polskim następuje prezentacja i analiza odkrytego w Lubece, unikatowego  rysunku przygotowawczego do miedziorytu Sendomiria; trzecia zawiera indeks biograficzny postaci historycznych, związanych z tematem opracowania oraz streszczenie najważniejszych tez, sporządzone w języku angielskim i niemieckim.

Książka do nabycia w muzealnej kasie i za pośrednictwem strony internetowej: http://www.zamek-sandomierz.pl/index.php/sklep/publikacje/sendomiria-sandomierz-w-nowożytnym-dziele-civitates-orbis-terrarum-detail

 

  

 

Fot. E. Strawa

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:14596555

Obecnie na stronie 58 gości