Wielkość liter
2
2

Wielkość liter

LutowiczZnany w świecie złotnik i jubiler sandomierski, twórca unikatowej biżuterii artystycznej, małych form rzeźbiarskich i przedmiotów sztuki użytkowej - projektant i wykonawca, od 2009 także artysta fotografik, a od zawsze i z natury - społecznik. Polska sztuka złotnicza zawdzięcza mu wprowadzenie krzemienia pasiastego do świata biżuterii. Jego prace znajdują się w siedmiu muzeach w Polsce oraz w zbiorach Watykanu. Związany twórczo z Sandomierzem już 43 rok i niemal tyle samo z naszym Muzeum - od 2000 roku jako pomysłodawca i współorganizator Sandomierskich Warsztatów Złotniczych "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu". Sandomierzanin Roku 2006. Od wielu lat jest nie tylko partnerem, ale i donatorem Muzeum - wzbogaca kolekcję współczesnego złotnictwa, współfinansuje działania muzealne, przeprowadza nieodpłatnie konserwacje dawnych dzieł złotniczych.

Lutowicz01

13 maja b.r., Mistrz Cezary Łutowicz w prowadzonej przez siebie Galerii Autorskiej "Gold & Silver Galery" przy Placu Poniatowskiego w Sandomierzu, podpisał najnowszy 

Akt darowizny przekazując Muzeum Okręgowemu w Sandomierzu wyjątkowo liczny i różnorodny zespół, obejmujący:

87 autorskich fotografii artystycznych m.in. z cyklu "Sandomierz" i "Nowy Jork - powidoki", komplet biżuterii [naszyjnik i pierścień] z 2012 roku, 10 rzeźb z autorskiego cyklu pt. "Rzeźby zastane", 3 naturalne konkrecje krzemienia pasiastego, 10 podwójnych fotografii artystycznych z cyku "Krzemień pasiasty" , wykonane przez siebie rekonstrukcje - tłoka pieczęci Leszka Czarnego i tłoka pieczęci wielkiej Sandomierza używanej przez kancelarię miejską w XIV i XV w., 22 segregatory archiwum Lutowicz03prasowego dotyczącego własnej działalności artystycznej i długiej drogi krzemienia pasiastego " z pola na salony".

Najserdeczniej dziękujemy!

Wielkość liter

EysmontPragniemy serdecznie podziękować Pani Halinie Eysymont z Warszawy za wspaniały dar złożony Muzeum Okręgowemu w Sandomierzu, potwierdzony aktem darowizny z dn. 15 listopada 2012 roku. Przekazany nam zespół dwunastu obrazów olejnych i trzech akwarel został włączony do zbiorów współczesnego malarstwa polskiego. 

Jesteśmy zaszczyceni mając w osobie Pani Haliny Eysymont przyjaciela naszego Muzeum i przyjmując dzieła autorki cenionej przez krytykę, laureatki wielu nagród artystycznych. 

Nasze podziękowania kierujemy również do Pana Jacka Antoniego Zielińskiego, artysty malarza, autora publikacji poświęconych sztuce, za którego przyczyną część dorobku malarskiego Pani Haliny Eysymont znalazła się w Sandomierzu.

Wielkość liter

GaraPani Zofia Gara, rękodzielniczka z Bogorii Skotnickej we wrześniu 2010 r. podarowała do zbiorów Działu Archeologiczno- Etnograficznego kilkanaście swoich prac szydełkowych (serwety, serwetki, bieżniki, kołnierzyki) oraz haftowaną na płótnie makatkę. 

Na zdjęciu Pani Zofia Gara prezentuje swoje prace.

 

Wielkość liter

KamockiPotomek właścicieli majątku Podgaje pod Sandomierzem dr Janusz Maria Saryusz Kamocki etnograf, podróżnik i badacz kultur pozaeuropejskich, przekazał do zbiorów muzealnych dokumenty, odznaczenia i liczne pamiątki rodzinne. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu pragnie serdecznie podziękować Panu Januszowi Kamockiemu za wzbogacenie cennymi zabytkami zbiorów Działu Historycznego.

Na zdjęciach prezentujemy wybrane eksponaty:
Medal The Africa Star - Gwiazda Afryki wraz z legitymacją upoważniającą do noszenia pamiątkowego odznaczenia brytyjskiego dla uczestników II wojny światowej nadanego Gustawowi Kamockiemu (ojciec darczyńcy).
Odznaka naszywki 2 Korpusu Polskiego haftowana ręcznie Syrenka Warszawska – symbol odznaki rozpoznawczej 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie pamiątka po Gustawie Kamockim.
Naszywka Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z napisem Poland haftowana ręcznie pamiątka po Gustawie Kamockim.
Krzyż Armii Krajowej wraz z legitymacją odznaczenie należące do Elżbiety Kamockiej (matki darczyńcy).
Krzyż Obrony Lwowa wersja z mieczami i Orderem WVM oraz Krzyż mały Obrony Lwowa wersja z mieczami i Orderem WVM odznaczenia Gustawa Kamockiego. 
Pamiątka wieczoru Grunwaldzkiego w Sandomierzu 28 sierpnia 1910 r.

Wielkość liter

ToraW ostatnim czasie muzealne zbiory wzbogaciły się o trzy nowe zabytki przekazane przez anonimowego darczyńcę. Są to: fragment Tory, dokument z pocz. XVIII w. wystawiony w Sandomierzu oraz pocztówka z 1961r.wydana przez PTTK w Sandomierzu przedstawiająca jego siedzibę. Tora / Pięcioksiąg/ to najważniejszy tekst objawiony judaizmu, składający się z 5 ksiąg w języku hebrajskim spisanych wedle tradycji przez Mojżesza na polecenie Boga. Pozyskany fragment Tory jest związany ze społecznością żydowską licznie mieszkającą w przedwojennym Sandomierzu i po opracowaniu znajdzie swoje miejsce na stałej ekspozycji w sandomierskim ratuszu. Dokument powiększy zbiór archiwaliów , a pocztówka zbiory filokartystyczne naszego muzeum.

Wielkość liter

KrotochwilaMuzeum Okręgowe w Sandomierzu pragnie serdecznie podziękować Pani Mieczysławie Stec za przekazanie cennego zabytku jakim jest egzemplarz scenariusza sztuki teatralnej Wincentego Rapackiego /syna/ pt. „Papa się żeni” . Sztuka ta była wystawiana w latach 1946-48 przez działający w Sandomierzu teatr amatorski Koło Dramatyczne im.Aleksandra Fredry. Wśród aktorów możemy znaleźć nazwiska Sandomierzan,którzy w codziennym życiu wykonywali różne zawody m.in. nauczyciele, urzędnicy, gospodynie domowe, ale teatr był ich pasją i miejscem , gdzie mogli spełniać swoje ambicje artystyczne.

 

 

Wielkość liter

JanPukPan Jan Puk z Trześni – twórca ludowy, poeta, kronikarz od kilkunastu lat przekazuje do zbiorów muzealnych pozyskane w terenie zabytki etnograficzne jak również własnoręcznie wykonane zabawki czy rzeźby o tematyce sakralnej. W listopadzie 2009 r. rzeźbiarz podarował do Muzeum kilkanaście swoich najnowszych zabawek oraz przedmioty użytkowe wykonane w drewnie.

Na zdjęciu Jan Puk prezentujący zabawki na stałej wystawie etnograficznej „Dawna wieś sandomierska”

 

 

Wielkość liter

GrzywaczW czerwcu 2009 roku Pan Adam Grzywacz, zamieszkały w Gorzycach, przekazał do naszego Muzeum zbiór kamiennych i krzemiennych zabytków archeologicznych, zebrany w okolicach cegielni w Zalesiu Gorzyckim. Składają się na niego narzędzia z epoki neolitu i wczesnej epoki brązu: rdzeń, nóż sierpowaty i siekiera z krzemienia świeciechowskiego, fragment siekiery kamiennej, tłuk kamienny oraz ciekawy przedmiot w postaci gładzonej kamiennej piramidki.

 

Wielkość liter

LewandowskiPan Bolesław Lewandowski z Bielska, z wykształcenia teolog i historyk sztuki, a z zamiłowania kolekcjoner, obdarował nasze Muzeum dziewiętnastowiecznym obrazem z wizerunkiem Św. Franciszka Salezego(1567-1622) – biskupa Genewy, doktora Kościoła, patrona pisarzy, dziennikarzy oraz prasy katolickiej. Nadto biblioteka naszego Muzeum wzbogaciła się o siedmiotomowy reprint Słownika języka polskiego S.B.Lindego – również z daru Pana Bolesława Lewandowskiego. Uroczystość przekazania darów odbyła się 20 października 2009 roku, w Zamku. Na zdjęciu Darczyńca wraz z obrazem.

 

 

Wielkość liter

ChrzesniakPan Andrzej Sokolnicki, obecnie z Głogowa ale rodem z Sandomierza, w czerwcu 2009 roku, podarował do naszych zbiorów plakat teatralny Koła Dramatycznego im. Aleksandra Fredry (na zdjęciu). Obiekt tym cenniejszy, że, jak do tej pory, niemal jedyny w naszych zasobach dowód ówczesnej, tuż powojennej aktywności teatralnej społeczeństwa naszego miasta.

 

 

 

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 25 zł
Bilet ulgowy: 18 zł
Bilet za 1 zł: dzieci i młodzież od 8 do 26 lat
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 18 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 13 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 70 zł

Zobacz pełny cennik

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:16467210

Obecnie na stronie 420 gości