Głównym założeniem przygotowywanej ekspozycji jest przypomnienie sylwetki dra Janusza Marii Saryusza Kamockiego (1927-2021), który przez całe życie związany był z Sandomierzem i Sandomierszczyzną. Na przestrzeni wielu lat współpracował również z naszą instytucją, organizując wystawy oraz odczyty naukowe.
Dr Janusz Kamocki był muzealnikiem, etnografem, żołnierzem Armii Krajowej (ps. Mamut), działaczem opozycyjnym w okresie PRL.
Zajmował się badaniami etnograficznymi, związanymi głównie z problematyką kostiumologii ludowej oraz zasięgów grup etnograficznych. Z żoną Marią Kamocką z Gierowskich prowadził badania etnograficzne nad strojem sandomierskim, których wynikiem była praca ,,Strój sandomierski.” Prowadził również badania w Singapurze, Indiach, Nepalu, Indonezji, Tatarstanie, Armenii, Kirgistanie, Kazachstanie i Uzbekistanie. W 2016 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.
Do zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu przekazał ponad 1,5 tysiąca pamiątek rodzinnych.
Wystawa będzie miała charakter monograficzny, a jej narracja oparta zostanie na najważniejszych etapach życia, a przede wszystkim działalności patriotyczno -niepodległościowej i naukowej jej bohatera. Ekspozycję przygotował zespół kuratorski w składzie: dr hab. Tomisław Giergiel oraz Karolina Gara z Działu Historycznego Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Wystawa, współorganizowana z Fundacją Mikroklimat.
Ekspozycja składa się z prac cenionych fotografów przyrody – Łukasza Koba, Pawła Wrony i Łukasza Ziewacza wzbudza zainteresowanie dorosłych i dzieci, którzy mają okazję przyjrzeć się z bliska krytycznie zagrożonemu wymarciem gatunkowi, jakim jest chomik europejski.
Wystawę będzie można oglądać do 30.12.2023 r.
Dostępna dla zwiedzających w weekendy!
Patronat nad wystawą objęli:
Radio Leliwa iTV WISŁA Echo Dnia Sandomierz - Sandomierz Nasze Miasto Radio Kielce TVP3 Kielce stv.info Tygodnik Nadwiślański Lokalna.TV Muzeum Zamkowe w Sandomierzu / The Castle Museum in Sandomierz
Walgierz Udały – bardzo silny, bogaty i piękny – poślubił królewnę Heligundę i był to dopiero początek historii o miłości, zdradzie i karze, wspomnianej m.in. w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza.
Jest to barwna historia o legendarnym pogańskim władcy Walgierzu Udałym. Cykl ilustracji inspirowany średniowiecznymi iluminacjami, nawiązuje do zapisanej w Kronice Wielkopolskiej (koniec XIII w.) legendy O Walterze i Helgundzie. Anonim autor Kroniki, wykorzystał motywy z lokalnego podania wiązanego z dworem Henryka Sandomierskiego (ok. 1130-1166), pierwszego władcy Księstwa Sandomierskiego rezydującego w Sandomierzu i Wiślicy. Walgierz Udały – bardzo silny, bogaty i piękny – poślubił królewnę Heligundę i był to dopiero początek historii o miłości, zdradzie i karze.
Wystawa prezentowana w przestrzeni foyer przed Salą Rycerską, przedstawia cykl 31 pięknie zdobionych ilustracji. Ekspozycję dopełniają obiekty archeologiczne z okresu XI - XIV w. m.in. Miecz z Zawichostu, Bełty kusz z Zamku sandomierskiego czy kopia denaru Bolesława IV Kędzierzawego z wizerunkiem Henryka Sandomierskiego.
Czytaj więcej: Legenda o Walgierzu Udałym w artystycznej wizji Stanisława Hiszpańskiego