Wystawa fotografii "Obary" - przygotowana w 2019 roku z okazji 45. rocznicy objęcia ochroną rezerwatową naturalnych fragmentów torfowisk przejściowych i wysokich typu subkontynentalnego znajdujących się w zachodniej części kompleksu lasów Puszczy Solskiej.
Od tego czasu prezentowana m.in. na międzynarodowych festiwalach fotografii i filmu przyrodniczego, w muzeach i galeriach oraz w ośrodkach edukacyjnych polskich parków narodowych. Obecnie wpisuje się w jubileusz 50-lecia powołania rezerwatu przyrody (1975-2025).
Rezerwat przyrody Obary zafascynował autora prac ponad 20 lat temu gdy trafił w to miejsce po raz pierwszy. Niezwykły charakter rozległego torfowiska z karłowatymi sosnami, snującymi się o świcie mgłami oraz całą paletą odgłosów dzikiej przyrody z klangorem żurawi na czele sprawiło, że miejsce to stało się jego oazą spokoju, miejscem czerpania radości z pasji fotografowania przyrody.
Fotografie prezentowane na wystawie wykonane zostały w latach 2012-2019 w oparciu o stosowne zezwolenie na odstępstwa od zakazów, umożliwiające poruszanie się po obszarze objętym ochroną prawną i fotografowanie przyrody.
Autor zdjęć: Grzegorz Szkutnik – przyrodnik, pasjonat fotografii przyrodniczej, zrzeszony w Związku Polskich Fotografów Przyrody (Okręg Roztoczańsko-Podkarpacki).
Czytaj więcej: Fotografia przyrodnicza w Zamku Królewskim
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”.
Uroczysty wernisaż tej wystawy odbędzie się w dniu 29 października 2024 r., o godz. 18.00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu, a jednym z punktów tego wydarzenia będzie wykład o głównym bohaterze ekspozycji, który zostanie wygłoszony przez Roberta Papieskiego - laureata tegorocznej nagrody edytorskiej polskiego PEN Clubu, autora wielu publikacji dotyczących Jarosława Iwaszkiewicza, a także badacza jego życia i twórczości, na co dzień związanego z Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.
Głównym założeniem ekspozycji jest zwrócenie uwagi na Sandomierskie ślady pisarza, poety i eseisty Jarosława Iwaszkiewicza (1894 - 1980), a przede wszystkim uczczenie 130. rocznicy jego urodzin. Upamiętnienie tak kluczowej postaci dla miasta Sandomierza jak i Muzeum Zamkowego jest jednym z ważniejszych aspektów pracy Muzeum, zaplanowanej na rok 2024. Przygotowywana wystawa ma charakter monograficzny i zajmować będzie aż trzy sale.
Czytaj więcej: Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza
Walgierz Udały – bardzo silny, bogaty i piękny – poślubił królewnę Heligundę i był to dopiero początek historii o miłości, zdradzie i karze, wspomnianej m.in. w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza.
Jest to barwna historia o legendarnym pogańskim władcy Walgierzu Udałym. Cykl ilustracji inspirowany średniowiecznymi iluminacjami, nawiązuje do zapisanej w Kronice Wielkopolskiej (koniec XIII w.) legendy O Walterze i Helgundzie. Anonim autor Kroniki, wykorzystał motywy z lokalnego podania wiązanego z dworem Henryka Sandomierskiego (ok. 1130-1166), pierwszego władcy Księstwa Sandomierskiego rezydującego w Sandomierzu i Wiślicy. Walgierz Udały – bardzo silny, bogaty i piękny – poślubił królewnę Heligundę i był to dopiero początek historii o miłości, zdradzie i karze.
Wystawa prezentowana w przestrzeni foyer przed Salą Rycerską, przedstawia cykl 31 pięknie zdobionych ilustracji. Ekspozycję dopełniają obiekty archeologiczne z okresu XI - XIV w. m.in. Miecz z Zawichostu, Bełty kusz z Zamku sandomierskiego czy kopia denaru Bolesława IV Kędzierzawego z wizerunkiem Henryka Sandomierskiego.
Czytaj więcej: Legenda o Walgierzu Udałym w artystycznej wizji Stanisława Hiszpańskiego