Od 4 grudnia goście sandomierskiego Muzeum Okręgowego mają okazję zwiedzić ekspozycję poświęconą jednym z największych skarbów Słowacji – Zamkowi Orawskiemu i Orawskiej Kolejce Leśnej. Wystawę zainaugurował Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu dr Dominik Kacper Płaza, Dyrektor Instytutu Słowackiego, Adrián Kromka, Burmistrz Miasta Sandomierza Marcin Marzec oraz Przewodniczący Rady Miasta Wojciech Czerwiec. Wystawa jest inicjatywą, która niewątpliwie zapoczątkuje współpracę między Zamkiem w Orawie i Zamkiem Królewskim w Sandomierzu.
Zamek Orawski to najczęściej odwiedzany słowacki zabytek kultury i historii, oddalony od granicy z Polską o zaledwie 40 km. Został zbudowany na skale, wznoszącej się 112 metrów nad rzeką Orawą w miejscowości Oravský Podzámok. Pierwsza pisemna wzmianka o Zamku pochodzi z 1267 roku. W trakcie swoich dziejów należał do wielu rodów szlacheckich i był wielokrotnie przebudowywany. W 1800 roku został strawiony przez pożar. Po pożarze Komposesorat Orawski, czyli zarząd dóbr w skład którego wchodzili mężowie siedmiu córek palatyna Juraja Thurzona, odbudował zamek. W 1868 roku założono na Zamku Orawskim jedno z pierwszych, a więc najstarszych, słowackich muzeów. W XX wieku przeprowadzono remont generalny połączony z renowacją zamku.
Orawska wąskotorowa kolejka leśna, z wyjątkowym rozwiązaniem technicznym, jakim jest systemem zakosów, została zbudowana w latach 1914-1918. Początkowo służyła do przewozu drewna z Orawy na Kysuce. W szczytowym okresie Kysucko-Orawska Kolejka Leśna miała długość 110 km. Do czasów obecnych zachowało się tylko 11 km na trasie Chmúra – Beskyd – Tanečník. Na terenie należącej do Orawskiej Kolejka Leśnej stacji Tanečník znajduje się ekspozycja historii kolejki leśnej pod tytułem „Muzeum na szynach”.
Fot. E. Strawa