Rzeźba: Król Stefan Batory (1533-1586), 1965 i 2005 (autorska rekonstrukcja rzeźby nagrodzonej przez Ministra Kultury i Sztuki na Ogólnopolskiej Wystawie Rzeźby w 1965 roku, a następnie poważnie uszkodzonej na wystawie w Moskwie w 1. połowie lat 70. XX wieku; zniszczona rzeźba została "wchłonięta" przez formę odtworzoną w 2005 roku).
Sygn.: gmerk ze splecionych liter MW
Figura - sztuczny kamień (cement barwiony w masie pigmentem imitującym różowy piaskowiec; podstawa-żeliwo; cokół - drewno lipowe; wymiary figury: 194,0 x 88,0 x 35,0 cm; podstawa: 42,0 x100,0 cm; cokół 63,0 x 160,0 x 20,0 cm; waga: ok. 600 kg
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, nr inw.: MOS/S-2580
Zakup 2019, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dotacja MKiDN w ramach programu: Kolekcje
muzealne 2019.
Monument pomnikowy.
Figura osadzona na podstawie żeliwnej i drugiej podstawie z drewna lipowego. Rzeźba pełna, przedstawia króla w całej postaci, bez insygniów władzy, ale w dostojnej pozie i bogatym stroju, jako mężczyznę silnie zbudowanego, wysokiego, z lewą ręką opuszczoną wzdłuż ciała, a prawą zgiętą i ułożoną na wysokości pasa. Stoi w lekkim rozkroku. Ubrany w żupan ozdobiony zaponą w kształcie owalnej broszy z rytowanym gmerkiem ze splecionych liter MW (sygnatura autora) oraz masywne buty na niewysokim obcasie. Głowę zdobi czapka zwana magierką (bez szkofii). Twarz króla jest pociągła, z mocno zarysowanymi łukami brwiowymi, oczodołami, wystającymi kośćmi policzkowymi i wydatnym nosem, okolona zarostem - krótko przystrzyżoną brodą i wąsami. Rysy twarzy wzorowane są na portrecie Stefana Batorego z 1583 roku, autorstwa Marcina Kobera (ok. 1550-1598). Indywidualna i typowa dla sztuki Weltera jest mocna syntetyzacja formy.
Wystawy: MIECZYSŁAW WELTER . RZEŹBA, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Zamek, czerwiec- sierpień 2018; w stałej ekspozycji na parterze Zamku Królewskiego w Sandomierzu, od 2019.
Literatura: Mieczysław Welter. Rzeźba. Katalog wystawy w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Sandomierz 2018, il. s.n. (błędnie określony materiał jako terakota)
MIECZYSŁAW WELTER (*1928), artysta rzeźbiarz. Absolwent Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Mariana Wnuka). Od 1956 roku uczestniczył w wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą. Zrealizował wiele pomników: m.in. Pomnik Męczeństwa w Sobiborze, Pomnik Męczeństwa w Policach, Pomnik w Stalagu VIII C w Żaganiu, Pomnik Marii Konopnickiej we Wrześni, Pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku, Pomnik Mikołaja Kopernika w Mexico City, Pomnik Fryderyka Chopina w Słupsku, Pomnik Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Pomnik Jerzego Szajnowicza w Salonikach, Pomnik Fryderyka Chopina w Palma de Mallorca, Pomnik Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze. Twórczy dorobek, na który - oprócz kilkunastu wykonanych pomników - składa się tyleż samo posągów i grup figuralnych oraz kilkadziesiąt rzeźb portretowych niekiedy powtarzanych w kolejnych wersjach i seria medali, przyniósł wybitnemu autorowi zasłużone laury i należne miejsce w historii rzeźby współczesnej. W 2009 roku został odznaczony złotym medalem zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Opracowanie: Bożena Ewa Wódz