2
2

Król Stefan Batory - Mieczysław Welter

Wielkość liter

Rzeźba Król Stefan Batory - Mieczysław WelterMieczysław Welter  *1928

Rzeźba: Król Stefan Batory (1533-1586), 1965 i 2005 (autorska rekonstrukcja rzeźby nagrodzonej przez Ministra Kultury i Sztuki na Ogólnopolskiej Wystawie Rzeźby w 1965 roku, a następnie poważnie uszkodzonej na wystawie w Moskwie w 1. połowie lat 70. XX wieku; zniszczona rzeźba została "wchłonięta" przez formę odtworzoną w 2005 roku).

Sygn.:  gmerk ze splecionych liter MW

Figura - sztuczny kamień (cement barwiony w masie pigmentem imitującym różowy piaskowiec; podstawa-żeliwo; cokół - drewno lipowe; wymiary figury: 194,0 x 88,0 x 35,0 cm; podstawa: 42,0 x100,0 cm; cokół 63,0 x 160,0 x 20,0 cm; waga: ok. 600 kg

 

 

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, nr inw.: MOS/S-2580

Zakup 2019, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dotacja MKiDN w ramach programu: Kolekcje

muzealne 2019.

Monument pomnikowy.

Figura osadzona na podstawie żeliwnej i drugiej podstawie z drewna lipowego. Rzeźba pełna, przedstawia króla w całej postaci, bez insygniów władzy, ale w dostojnej pozie i bogatym stroju, jako mężczyznę silnie zbudowanego, wysokiego, z lewą ręką opuszczoną wzdłuż ciała, a prawą zgiętą i ułożoną na wysokości pasa.  Stoi w lekkim rozkroku. Ubrany w żupan ozdobiony zaponą w kształcie owalnej broszy z rytowanym gmerkiem ze splecionych liter MW (sygnatura autora) oraz masywne buty na niewysokim obcasie. Głowę zdobi czapka zwana magierką (bez szkofii). Twarz króla jest pociągła, z mocno zarysowanymi łukami brwiowymi, oczodołami, wystającymi kośćmi policzkowymi i  wydatnym nosem, okolona zarostem -  krótko przystrzyżoną brodą i wąsami. Rysy twarzy wzorowane są na portrecie Stefana Batorego z 1583 roku,  autorstwa Marcina Kobera (ok. 1550-1598). Indywidualna  i typowa dla sztuki Weltera jest mocna syntetyzacja formy.

Wystawy: MIECZYSŁAW WELTER . RZEŹBA, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Zamek, czerwiec- sierpień 2018; w stałej ekspozycji na parterze Zamku Królewskiego w Sandomierzu, od 2019.

Literatura: Mieczysław Welter. Rzeźba. Katalog wystawy w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Sandomierz  2018,  il. s.n. (błędnie określony materiał jako terakota)

MIECZYSŁAW WELTER (*1928), artysta rzeźbiarz. Absolwent Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Mariana Wnuka). Od 1956 roku uczestniczył w wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą. Zrealizował wiele pomników: m.in. Pomnik Męczeństwa w Sobiborze, Pomnik Męczeństwa w Policach, Pomnik w Stalagu VIII C w Żaganiu, Pomnik Marii Konopnickiej we Wrześni, Pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku, Pomnik Mikołaja Kopernika w Mexico City, Pomnik Fryderyka Chopina w Słupsku, Pomnik Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Pomnik Jerzego Szajnowicza w Salonikach, Pomnik Fryderyka Chopina w Palma de Mallorca, Pomnik Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze. Twórczy dorobek, na który - oprócz kilkunastu wykonanych pomników - składa się tyleż samo posągów i grup figuralnych oraz kilkadziesiąt rzeźb portretowych niekiedy powtarzanych w kolejnych wersjach i seria medali, przyniósł wybitnemu autorowi zasłużone laury i należne miejsce w historii rzeźby współczesnej. W 2009 roku został odznaczony złotym medalem zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Opracowanie:  Bożena Ewa Wódz

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:14166359

Obecnie na stronie 181 gości