2
2

Wisior MILION LAT PRZED NASZĄ ERĄ 2014

Wielkość liter

Wisior  MILION LAT PRZED NASZĄ ERĄ  2014YULIA MYRONCHUK (Zołbunów w obwodzie rówieńskim, Ukraina)

Wisior MILION LAT PRZED NASZĄ ERĄ 2014

Niesygnowany

Srebro 925, krzemień pasiasty, bursztyn, linka akrylowa

Wymiary:  2,2 x 3,3 cm

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, nr inw.: MS-2234/s

Przekaz 2014

Wisior w kształcie leżącego owalu o kompozycji trójdzielnej; pośrodku płytka krzemienia pasiastego o lekko wklęsłym wykroju boków, flankowana płytkami mlecznego,  bladożółtego bursztynu.  Połączenia objęte parami srebrnych blaszek -skrzydełek. Z dwóch stron  podwójne oczka z drutu srebrnego, przez górne przeciągnięta czarna linka  akrylowa. Krzemień pasiasty szlifowany, polerowany, w tonacji szarości i beżu; w usłojeniu rysunek wąskich, poziomych  pasów.

Wystawy:

Wystawa 8 edycji Sandomierskich Warsztatów Złotniczych, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Zamek, piwnica filarowa: czerwiec 2014-marzec 2015;  Krzemień pasiasty w biżuterii i obiektach sztuki złotniczej, Prezentacja fragmentu kolekcji muzealnej,  Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Zamek, piwnica filarowa: kwiecień-październik 2015.  

JULIA  MYRONCHUK (Zołbunów w obwodzie rówieńskim, Ukraina)

Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Uczestniczka VIII edycji Sandomierskich Warsztatów Złotniczych "Krzemień pasiasty- kamień optymizmu" 2013-2014.  W zbiorach Muzeum Zamkowego w Sandomierzu znajdują się  dwie prace Julii: oprócz prezentowanego Wisiora  Milion lat przed nasza erą, Wisior Kropla romantyzmu.

Tekst Julii w katalogu wystawy VIII edycji SWZ w 2014 roku:

W świat sztuki jubilerskiej trafiłam z powodu tradycji rodzinnych. Od najmłodszych lat  zachwycałam się złotnictwem. Podobają mi się tradycyjne materiały i techniki, ale chciałam również nauczyć się bardziej nietypowego myślenia, z tego powodu zdecydowałam się pojechać do Polski. Ukończyłam Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania w Łodzi, ale mam nadzieję, że jeszcze będę miała okazję nauczyć się więcej od polskich jubilerów.

Swoją przygodę z krzemieniem pasiastym zawdzięczam Sandomierskim Warsztatom Złotniczym. Zawsze miałam słabość do kamieni, a teraz często zdarza mi się wykorzystywać w projektach krzemień. Podobają mi się jego ciekawe, nieprzewidywalne wzory. Jednym z takich projektów jest srebrny wisior „Milion lat przed naszą erą”. Wykorzystałam w nim krzemień pasiasty i bursztyn. Jego nazwa wywodzi się stąd, że oba kamienie liczą miliony lat. Natomiast kształt jajka oznacza początek nowego życia czyli nowej ery. Drugi wisior otrzymał nazwę „Kropla romantyzmu”. Tu najważniejszym był dla mnie kamień - zainspirował mnie krzemień w kształcie kropli. Oprawą w srebro, które owija go kształtem romantycznych kwiatów, chciałam podkreślić jego piękno.

Opracowanie:  Bożena Ewa Wódz

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:16026545

Obecnie na stronie 392 gości