wymiary: 12x7 cm
czas powstania: 1952
Zbiory Działu Literatury MZS
nr inw. MOS/L/2815
„Kochany Tomku, pewnie się dziwisz nieraz, że ja podróżujący po całym świecie i dla którego widok kopuły świętego Piotra i wieży Eiffla, ba nawet skał nad zatoką Rio de Janeiro jest czemś zwyczajnem i powiedziałbym codziennym – przyjeżdżam często do Sandomierza, który tobie wydaje się smutny, pospolity i nieinteresujący. Kiedy wyrośniesz, sam będziesz podróżował i na pewno mnie zrozumiesz: bo można lubić wiele krajów, kocha się tylko kraj ojczysty. I może zrozumiesz, że to miasto, położone nad matką naszych rzek, otoczone łonem przyrody tak pięknej, tak obfitej, te pola, które twoich dziadków wykarmiły, te ptaki, które oko twoje cieszą, te kwiaty, te liście, te wreszcie stare, odwieczne budowle – stanowią jak gdyby samą treść, sam rdzeń naszej ojczyzny. Pokochasz wtedy Sandomierz na nowo, daj Boże tak mocno jak ja.
Tomkowi Burkowi na pamiątkę
Sandomierz 3 czerwca 1952”
To wpis w pamiętniku 14-letniego wówczas Tomasza Burka (1938-2017), późniejszego krytyka literackiego i opozycjonisty, autora m.in. opracowań twórczości Stanisława Młodożeńca, Stanisława Brzozowskiego czy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wydanej w drugim obiegu rozprawy „Jaka historia literatury jest nam potrzebna” czy „Dziennika kwarantanny”, odznaczonego m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Był on synem Wincentego Burka (1905-1988), znanego regionalisty, pisarza i publicysty, autora m.in. tomu opowiadań „Droga przez wieś” i „Siwy Kaźmirz i insi”. Jak trafnie ujmuje to tytuł tomu korespondencji Jarosław Iwaszkiewicza i Wincentego Burka: Sandomierz ich połączył, w latach 1945-1963 W. Burek organizował sandomierskie pobyty Jarosława Iwaszkiewicza i uczestniczył we wspólnych przedsięwzięciach popularyzujących Sandomierz, np. przygotowaniu albumu „Sandomierz” z fotografiami A. Brustmana, tekstami J. Iwaszkiewicza i wstępem W. Burka.
Bibliografia:
Sandomierz nas połączył : korespondencja z lat 1945-1963 / Wincenty Burek, Jarosław Iwaszkiewicz ; słowo wstępne Krzysztof Burek ; do druku przygotowali Marta, Krzysztof i Tomasz Burkowie. Warszawa : Wydawnictwo Klub "Skotnica", 1995
Burek T., Dziennik Kwarantanny,Kraków,2001
Burek T., Jaka historia literatury jest nam potrzebna?, Warszawa, 1979
Burek W., Droga przez wieś,1935
Burek W., Siwy Kaźmirz i insi, wstęp J. Iwaszkiewicz,1956
Notę opracowała: Anna Kowalska-Różyło