Waga: 350 g
Wymiary: śr. 11 cm, wys. 20,5 cm
Materiał: szkło
Kwas azotowy (Acidum Nitricum Purum) to jeden z najsilniejszych nieorganicznych kwasów tlenowych znajdujący zastosowanie w farmacji, przemyśle chemicznym, spożywczym czy w ogrodnictwie.
Kwas azotowy posiada bardzo dużą aktywność chemiczną, wykazuje silne działanie utleniające. Stosowany w farmacji, jako środek dezynfekujący i czyszczący. Usuwa wszelkie pozostałości po produkcie pozostawiając jałową, wysterylizowaną powierzchnię. Po raz pierwszy kwas azotowy otrzymał Johann Rudolf Glauber w 1650 r. poprzez ogrzanie saletry potasowej z kwasem siarkowym.
Kazimierz Targowski urodził się 1912 roku w Sandomierzu (w domu swoich dziadków Dutreppich). Założony w 1910 roku przez ojca Kazimierza skład apteczny stał się ważnym punktem na mapie sandomierskiej Starówki. W rodowej kamienicy (nabytej w 1802 r.) mieściło się również mieszkanie aptekarza oraz salon kulturalny, do którego chętnie przybywali literaci.
Kazimierz Targowski ukończył farmację, na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom uzyskał w 1938 roku), a potem Podchorążówkę Sanitarną w Warszawie. Wziął udział w kampanii wrześniowej, potem współpracował z Armią Krajową, której dostarczał środki sanitarne. Został za to aresztowany i przez dwa miesiące więziony w sandomierskim zamku.
Późniejsze, powojenne lata Kazimierza Targowskiego to okres pracy w składzie aptecznym, działalność społeczna i aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym miasta. Dla mieszkańców wraz ze swoja apteką był wizytówką i symbolem miasta. Zmarł 21 marca 2007 r. w wieku 95 lat.
W 2020 r. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu otrzymało bogaty zbiór pamiątek i utensyliów aptekarskich należących niegdyś do Kazimierza Targowskiego.
Opracowała: Karolina Gara
Fot. Marek Banaczek