2
2

Żydowska kuczka

Wielkość liter

Żydowska kuczkaLoggia, wykusz, a może ganek? Czym jest drewniane pomieszczenie wystające z lica elewacji sandomierskiej kamienicy? To żydowska kuczka widoczna na fotografii ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

 

 

Kuczka to spolszczona nazwa hebrajskiego słowa סוכה (Sukkot) oznaczającego namiot albo szałas. Takie ,,budowle” służyły dawnym, żydowskim właścicielom kamienic podczas Święta Sukkot (חג סוכות). Było to święto upamiętniające ucieczkę Żydów z niewoli egipskiej, a także 40-letnią wędrówkę przez pustynię, kiedy to spali oni w namiotach.

Żydowska kuczkaPrzepisy religijne dotyczące wyglądu kuczki, jej konstrukcji i zasad budowy zostały sprecyzowane w Talmudzie (תלמוד) oraz przez Majmomidesa w Miszne-Tora (משנה תורה). Później, w celu uczczenia Święta Sukkot kuczki wznoszono tymczasowo, lub na stale dobudowywano do ściany zewnętrznej budynku. Pokrycie dachu pokrywano m.in. słomą czy , w krajach o chłodniejszym klimacie stosowano podnoszone dachy, tak aby móc zobaczyć przez nie gwiazdy i niebo. Wnętrze kuczki obijano tkaninami lub dywanami, a pod dachem zawieszano girlandy z owoców i warzyw. Przepisy nakazywały Żydom spędzanie w szałasie jak najwięcej czasu podczas 7-dniowego święta.

Kuczki stały się dziś symbolicznym znakiem dziedzictwa żydowskiego, nadal obecnym w krajobrazie wielu polskich miast i miasteczek. Zachowały się tylko nieliczne ich przykłady, przeważnie w złym stanie technicznym. Niestety w Sandomierzu kuczki nie przetrwały do naszych czasów. Dylematów związanych z kuczkami jest wiele, jednym z nich jest próba identyfikacji. W dokumentach archiwalnych próżno szukać planów architektonicznych na których zostały uwzględnione, co potwierdza ich tymczasowość.

Fot. Janusz Kwiatkowski, Żydowska kuczka wystająca z lica kamienicy.

Sandomierz, ul. Podwale.

Ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

http://zamek-sandomierz.pl/muzeum/mkidn-programy/397-ne-edar-nieobecni-wystawa-oraz-katalog-judaikow-sandomierskich

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:15944908

Obecnie na stronie 245 gości