2
2

Fantazja sandomierska jesienna II

Wielkość liter

Stanisław Ryszard Kortyk „Fantazja sandomierska jesienna II”. Fot. M. BanaczekStanisław Ryszard Kortyka  (*1943)

Fantazja sandomierska jesienna II, 2019

Olej na płótnie o wymiarach 85x75 cm

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, nr inw.: MOS/S-2556

Dar 2019

         Fantazja sandomierska jesienna II została namalowana w roku jubileuszu 50-lecia pracy twórczej prof. Stanisława Ryszarda Kortyki,  z przeznaczeniem do zbioru ikonografii Sandomierza gromadzonego w Muzeum Okręgowym. Przedstawia zachodnią elewację dawnego zamku królewskiego widoczną przez bezlistne konary drzew owocowych. Pierwszoplanowy motyw kompozycji, to nieistniejący już sad morelowy, założony na wschodnim stoku Wzgórza Świętojakubskiego przez ks. prałata dr Michała Spocińskiego, rektora kościoła św. Jakuba w latach 1988-1995.      

         Utracony już widok sadu, którym napawał się Profesor  podczas corocznych, głównie jesiennych  przyjazdów do Sandomierza był dla  niego ważny w sensie duchowym i artystycznym, intrygujący, inspirujący, skłaniający do przemyśleń. Utrwalał go również w fotografii.

       Stanisław Ryszard Kortyka  (*1943) to urodzony w Szewcach k. Sandomierza malarz i poeta, którego  życiowe i zawodowe drogi splotły się ze środowiskiem twórczym i akademickim Wrocławia.   Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta) i uczniem prof. Zbigniewa Karpińskiego oraz doc. Alfonsa Mazurkiewicza; dyplom z wyróżnieniem z malarstwa i projektowania malarstwa w architekturze uzyskał w 1969 roku. W 1993 roku został  mianowany profesorem zwyczajnym wrocławskiej ASP.

         Artysta jest zaliczany do wybitnych portrecistów pejzażu metafizycznego. Tworzy obrazy formalnie nawiązujące do rzeczywistości, o silnie zredukowanej figuracji, nasycone mistycyzmem, metaforą i metafizyczną tajemnicą.

Bibliografia: B. E. Wódz, Stanisław Ryszard Kortyka. Fantazja sandomierska jesienna II, 2019, "Zeszyty Sandomierskie" nr 48/2019, IV s. okładki.

Opracowanie:  Bożena Ewa Wódz

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:16005159

Obecnie na stronie 311 gości