2
2

Rzeźba - Chrystus Frasobliwy

Wielkość liter

Rzeźba „Chrystus Frasobliwy”. Fot. M. BanaczekAutor: Andrzej Tkacz, 1968 r.

Miejscowość: Sandomierz, gm. loco

Nr inw.: MS-184/e

Materiał: drewno lipowe,

Wymiar: wys. 15,5 cm

Zakup w 1970 r.

Rzeźba pełnoplastyczna w drewnie, przedstawia Chrystusa Frasobliwego, będącego uosobieniem cierpiącego Boga – człowieka, doświadczającego losu podobnego do ciężkiego życia chłopskiego. Przyodziany w królewski płaszcz i koronę cierniową Chrystus siedzi na drewnianym postumencie imitującym blok skalny. Lewa dłoń spoczywa na lewym udzie, prawa ręka zgięta w łokciu - wspartym na nodze, podpiera pochyloną i skierowaną na prawą stronę głowę Miłosiernego. Twarz smukła, cierpiąca, z wyraźnie zaznaczonymi dużymi, zamkniętymi oczami, nosem, otwartymi ustami i zarostem. Długi płaszcz okrywa plecy i ramiona postaci. Z przodu widać nagie ciało Chrystusa, z anatomicznie zaznaczoną budową klatki piersiowej oraz kroplami krwi widniejącymi na lewej nodze i postumencie. Stopy spoczywają na drewnianych bloczkach.

Wizerunek Chrystusa Frasobliwego wyodrębnił się z historycznej sceny Przygotowań do Ukrzyżowania, która to scena, według apokryficznej legendy, stanowić miała jeden z ostatnich obrazów Męki Pańskiej. W Polsce postać Chrystusa Frasobliwego pojawiła się w okresie późnego gotyku. W ujęciu gotyckim widzimy Chrystusa odartego z szat, w przepasce na biodrach i koronie cierniowej na głowie, siedzącego na bloku skalnym, z głową wspartą na dłoni. Niekiedy w przedstawieniu tym spotkamy również czaszkę Adama, umieszczoną na kolanie, bądź pod stopą. W okresie renesansu wizerunek Chrystusa Frasobliwego pojawiał się stosukowo rzadko i nawiązywał do gotyckich przedstawień. Do barokowego wizerunku Frasobliwego zostały wprowadzone nowe motywy: płaszcz królewski oraz berło - trzcina.

Andrzej Tkacz (1913-2012) – lokalny artysta, rzeźbiarz ludowy, gawędziarz, autor wierszy. Tworzył pełnoplastyczne prace przestrzenne, płaskorzeźby o tematyce sakralnej i świeckiej (krucyfiksy, postacie świętych, figury Chrystusa Frasobliwego i Piety, postacie legendarne, historyczne). W drewnie utrwalał dzieje Sandomierza, życie codzienne jego mieszkańców. Prace bardzo często pokrywał wielobarwną polichromią. Przeprowadzał rekonstrukcję brakujących, drewnianych elementów wystrojów wnętrz kościelnych. Prace artysty znajdują się w muzeach państwowych, prywatnych i kościelnych.

Opracowała: Iwona Łukawska

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:16005358

Obecnie na stronie 339 gości