2
2

Program przedstawienia Koła Teatralnego im. Aleksandra Fredry

Wielkość liter

Program przedstawienia Koła Teatralnego im. Aleksandra Fredry

Materiał: papier/ druk

Czas powstania: 1920

Wymiary: 23x11,4 cm

Nr inwentarzowy MLS /2390

Zbiory Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

 

 

W 1919 r. przy oddziale sandomierskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego działalność rozpoczął teatr amatorski pod nazwą Koło Teatralne im. Aleksandra Fredry. Wśród jego założycieli znaleźli się Józef Pietraszewski, Jan Wojcieszko, Marian Rybczyński, Aleksander Patkowski. Sztuki wystawiano przede wszystkim w uporządkowanej przez PTK sali teatralnej w nieistniejącym już dzisiaj budynku Straży Ogniowej przy ulicy Mickiewicza, niekiedy również poza miastem; wiadomo na przykład o spektaklu „Dożynki Sandomierskie” prezentowanym na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu czy o nagraniu „Sandomierskiego wesela” dla Polskiego Radia. Koło zrzeszało ok. 60 osób, integrowało przedstawicieli różnych zawodów: urzędników, nauczycieli, pozwalało spełniać ambicje artystyczne – wyrosło z miłości do sztuki, a przy okazji realizowało zapotrzebowanie społeczne i być może, obywatelskie. Według zachowanych źródeł Koło działało do 1929 r. Nie jest pewne, czy z czasem nie zmieniło nazwy na Towarzystwo Miłośników Sceny w Sandomierzu.

Prezentowany obiekt to program przedstawienia amatorskiego – z którego dochody przeznaczono „na korzyść Czerwonego Krzyża i Uniwersytetu Żołnierskiego”. Spektakl zapowiadano na 29 października 1920 r. Składał się z dwóch części: jednoaktówki Włodzimierza Perzyńskiego „Sezon” i farsy Maurice’a Hennequina  „20 dni kozy”. To repertuar typowy dla działalności Koła Teatralnego: komedia bulwarowa, niezwykle popularna w całej Europie, cechująca się spiętrzeniem zabawnych sytuacji, żywiołowym tempem, dynamiczną akcją, o współczesnej tematyce obyczajowej. W obu sztukach wystąpił Aleksander Patkowski, co po raz kolejny dowodzi jego niezwykłej aktywności w wielu dziedzinach życia kulturalnego Sandomierza.

Notę opracowała
Elżbieta Kownacka

Bibliografia:

  1. Kotowski, Sandomierz między wojnami, Sandomierz 1998.
  2. Świder, Działalność towarzystw kulturalno-oświatowych w Sandomierzu w okresie międzywojennym, [w:] Notatnik sandomierski, red. Z. Bażant i zespół, Sandomierz 1980, s. 50- 61.

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:15510819

Obecnie na stronie 268 gości