wymiary: 25 x 13,5 x 10,5 cm
waga: 4640 g
W zbiorach Działu Archeologicznego możemy natrafić również na okazy geologiczne. Jednym z nich jest „kloc drewna kopalnego” przekazany do muzeum w 1971 roku przez mieszkańca Wilczej Woli.
Już od wieków skrzemieniałe drewno oraz procesy prowadzące do jego powstania stanowiły obiekt domysłów. Tak pisał o nim Jan Długosz w swoich „Rocznikach czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego”:
„Drzewa taką naturę mają i tę właściwość, że jeżeli jakaś ich część, choćby gałąź lub inny kawał, odcięta zostanie lub odłamana, lub jeżeli nawet całe drzewo zostanie ścięte, przemienia się i przekształca po kilku latach w krzemień i prawie taki, jak krzemień prawdziwy – uderzony – iskrę wydaje, zachowując wielkość i rozmiary, w jakich był odcięty, przecie mając właściwości i przyrodzenie krzemienia.”
Dziś wiemy, że proces petryfikacji drewna jest powolny, wieloetapowy i stanowi efekt przebiegającej w wodnym środowisku mineralizacji oraz wysycania tkanek roślinnych roztworami krzemionkowymi. Większość okazów pochodzi z okresu permu bądź oligocenu.
Ciekawostką jest, że skrzemieniałe drewno bywało w pradziejach sporadycznie wykorzystywane jako surowiec do produkcji narzędzi.
Bibliografia:
Długosz J.: Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego, Księga Pierwsza / Księga Druga, Warszawa, PWN, 1962, str. 178
Maruszczak H.: Skamieniałe szczątki drzew lasu mioceńskiego na Roztoczu (Polska SE i Ukraina NW), Przegląd Geologiczny, vol. 49, nr 6, 2001, str. 532 – 537
Přichystal A.: Kamenné suroviny v pravěku východní části střední Evropy, str. 168-172, Brno, 2009
Notę opracował
Piotr Werens