W 2011 roku w Koszycach w woj. małopolskim podczas archeologicznych badań ratowniczych odkryto kompleks obrzędowo-sepulkralny kultury amfor kulistych. W bogato wyposażonym, zbiorowym grobie odnaleziono szczątki 15 osób – kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Szczątki pochowanych świadczą o gwałtownej przemocy, której doznali. Czaszki dwóch kobiet noszą ślady działania płomieni, co może wskazywać na obecność zwyczaju rytualnego kanibalizmu.
Wspomniane znalezisko można zobaczyć na wystawie „Przemoc i rytuał w neolicie”, która w środę 27 czerwca została uroczyście otwarta przez dyrektora muzeum, Dominika Kacpra Płazę, Piotra Werensa, kuratora wystawy z ramienia Muzeum Okręgowego i Marcina Przybyłę, reprezentującego Stowarzyszenie Archeologów Terenowych „Stater”. Wystawa prawdopodobnie po raz ostatni ruszyła w drogę i ekspozycja w sandomierskim Muzeum Okręgowym będzie jej finalną odsłoną. Zachęcamy do skorzystania z tej wyjątkowej okazji. Wystawa będzie gościć w zamku do października.
Interdyscyplinarne opracowanie oraz wystawa przygotowane zostały w oparciu o projekt Stowarzyszenia Archeologów Terenowych „Stater”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa programu „Dziedzictwo kulturowe” priorytet 5 „Ochrona zabytków archeologicznych” (zadanie nr 725/12: „Opracowanie bioarcheologiczne grobu zbiorowego KAK z Koszyc”).