2
2

Mieczysław Welter. Rzeźba

Wielkość liter

W wakacje 2018 roku w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu w dużej Sali wystaw czasowych, tzw. Galerii, można było oglądać wystawę: „Mieczysław Welter. Rzeźba”. Wernisaż odbył się w piątek 22 czerwca 2018 r. w obecności licznie przybyłych gości. Przybyłych powitał dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Dominik Kacper Płaza. Laudację o autorze rzeźb, jego dorobku oraz o koncepcji i charakterze wystawy wygłosiła Pani Bożena Ewa Wódz, kustosz Działu Sztuki. Głos podczas spotkania zabrał także dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Roman Kochanowicz. Kilka słów w imieniu Pana Mieczysława powiedziała Natalia Sikorska-Sadlej, wnuczka artysty, a także konserwator w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

 

Mieczysław Welter. RzeźbaSztukę Mieczysława Weltera można określić jako na wskroś humanistyczną, otwartą właściwie tylko na jeden temat artystycznych poszukiwań i rozważań - człowieka. Spełnianie twórcze dokonywane latami, niejednokrotnie okupione miesiącami żmudnych studiów modela, konkretyzowało się poprzez kameralne rzeźby portretowe (głowy, popiersia), półpostaci i postaci, skłaniające do refleksji nad pięknem materii i ducha oraz pomnikowe monumenty ukierunkowane na wartości ogólnoludzkie, społeczne i narodowe. Artysta objawił w nich światu swoją dojrzałość, oryginalny wyraz, pełnię wiedzy, talentu i sprawności warsztatowej.

 

 

Mieczysław Welter. RzeźbaTwórczy dorobek, na który składa się kilkanaście zrealizowanych pomników, tyleż samo posągów i grup figuralnych oraz kilkadziesiąt rzeźb portretowych niekiedy powtarzanych w kolejnych wersjach i seria medali, przyniósł wybitnemu autorowi zasłużone laury i należne miejsce w historii rzeźby współczesnej. Mieczysław Welter wybrał jedną z najtrudniejszych dyscyplin plastycznych. Monumentalne pomniki Weltera podziwiać można w wielu miejscach historycznych w Polsce i za granicą. Pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku i Meksyku, Jana Kochanowskiego w Muzeum w Czarnolesie, Zygmunta Krasińskiego w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Pomnik Holokaustu w Muzeum byłego obozu zagłady w Sobiborze, w Policach, Pomnik Jerzego Szajnowicza w Salonikach, F. Chopina w Palma de Mallorca to realizacje, bez których nie można wyobrazić sobie historii rzeźby polskiej.
Wystawa gościła w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu do końca sierpnia 2018 roku.

 

 

 

Mieczysław Welter. RzeźbaWystawa cieszyła się wielką popularnością. Przez całe wakacje odwiedziło ją ponad 10 000 zwiedzających. Wyjątkowymi gośćmi byli m.in. Pani Premier Beata Szydło, oraz Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie – Ivan Škorupa. Wystawę promowały m.in. artykuły lokalnej gazety Echo Dnia i Rzeczypospolitej oraz portalu TSA 24 i radio Leliwa.

 

 

 

 

Mieczysław Welter. RzeźbaW trakcie trwania wystawy, ekspozycja została uzupełniona o jedną pracę Mieczysława Weltera przewiezioną z pracowni w Sulejówku-figurę Stefana Batorego. Z racji jej wagi około 600 kg do jej transportu był potrzebny specjalistyczny wózek widłowy. Figura króla jest bardzo cenna dla zamku sandomierskiego; Stefan Batory podpisał tu  uniwersał o ustanowieniu mennicy w 1578 r,  a później potwierdzając  statuty miejscowych cechów - bednarskiego i szewskiego (1579).

 

 

 

W 1586 r.  zainicjował dalsze prace przy rozbudowie zachodniego skrzydła zamku. Jedna z jego decyzji z 1586 roku o kończeniu prac budowlanych doprowadziła do zamknięcia wszystkich skrzydeł i ukończenia czworobocznego układu przestrzennego. Muzeum planuje zakup rzeźby dla pozyskania jej do swojej kolekcji.

 


sgreen sred sound sorange


Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:16029445

Obecnie na stronie 266 gości