„The Royal Castle in Sandomierz as an inspiring part of the Historical Monument“
„Kráľovský zámok v Sandomierzi, inšpirujúci prvok Pamätníka histórie“
Program: Kultura Inspirująca
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kwota dofinansowania: 32700 PLN
Termin realizacji: 29.06 – 31.12.2020
Partnerzy zadania:
Muzeum Szaryskie w Bardejovie
Instytut Polski w Bratysławie
Dom Polsko-Słowacki w Bardejovie
Od czerwca 2020 roku Muzeum Okręgowe w Sandomierzu realizuje międzynarodowy projekt „Zamek Królewski w Sandomierzu inspirujący element Pomnika Historii”. Zadanie to ma na celu promocję w kilku instytucjach kultury działających na Słowacji Zamku Królewskiego w Sandomierzu – unikatowego zabytku i jednego z najważniejszych elementów kultury polskiej - wraz z mającym w nim swoją siedzibę i posiadającym ciekawe zbiory Muzeum Okręgowym. Zaprezentujemy również przepiękne krajobrazy oraz inne zabytkowe obiekty miasta uznanego w 2017 roku za Pomnik Historii.
Mamy nadzieję, że zamieszczone na planszach informacje dotyczące zamku, muzeum i miasta w językach: polskim, słowackim i angielskim pozwolą zagranicznym odbiorcom nie tylko poszerzyć wiedzę na temat historii Polski, ale również zapoznać się ze związkami ziemi sandomierskiej ze Słowacją oraz z dorobkiem artystycznym i intelektualnym Polaków. Będziemy mogli także pogłębiać i rozwijać zainicjowaną w ostatnich dwóch latach współpracę z Muzeum Szaryjskim i Domem Polsko-Słowackim w Bardejovie oraz innymi instytucjami na Słowacji. Wystawa zdjęć, wirtualny spacer oraz filmy promocyjne pomogą kreować na Słowacji pozytywny wizerunek Polski jako państwa, Sandomierza jako miasta oraz zamku jako instytucji kultury.
Założenia merytoryczne
Wystawa planszowa prezentuje Zamek Królewski w Sandomierzu jako jedno z najważniejszych miejsc dla miasta, regionu i kraju, a także Miasto Sandomierz jako Pomnik Historii. Połowa spośród 25 plansz/zdjęć przedstawia Zamek Królewski w Sandomierzu oraz Muzeum Okręgowe: dzieje powstawania budowli, zachodzących w niej zmian i jej rozwoju, poprzez moment wysadzenia przez wojska szwedzkie w 1656 roku aż po historię mieszczącego się tu w XIX i XX wieku więzienia. Kolejne plansze przypomną najważniejsze wystawy, między innymi ekspozycję ukazującą Sandomierz jako Światową Stolicę Krzemienia Pasiastego. Pochwalimy się również najcenniejszymi zabytkami pozostającymi w naszych zbiorach. Druga część wystawy, poświęcona samemu miastu, wyjaśni, dlaczego „mały Rzym” został uznany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za Pomnik Historii. Na zdjęciach pojawią się najważniejsze zabytki miasta. Wystawie towarzyszyć będą dwa roll-upy, skupione wokół głównych jej celów, historii miasta oraz zawierające informacje o organizatorach i sponsorach przedsięwzięcia. W związku z Covid 19 część działań stacjonarnych – pokazy w Bratysławie i Orawie - zostanie przeniesiona do świata wirtualnego. Dzięki przesunięciu środków przeznaczonych na delegacje do tych miejscowości oraz zmniejszeniu liczby plansz z 28 do 25 możemy zaplanować stworzenie spaceru wirtualnego, który w nowoczesny i bezpieczny sposób pokaże Sandomierz jako Pomnik Historii. Tej prezentacji towarzyszyć będą dwa filmy promocyjne, reklamujące zarówno Sandomierz, jak i Muzeum jako warte zobaczenia.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Inspirująca”.
"Financované zo zdrojov Ministra kultúry a národného dedičtva v rámci Programu "Inspirujúca kultúra"