1) Historia zamku sandomierskiego - Zajęcia poświęcone genezie i historii zamku królewskiego w Sandomierzu z omówieniem typologii zamków i ich funkcji na przestrzeni wieków.
2) Gdy San domierzał do Wisły – Historia Królewskiego Miasta Sandomierza – geneza i historia grodu, wpływ warunków naturalnych, formy budowli obronnych, życie codzienne mieszkańców, funkcje i charakterystyka średniowiecznego miasta.
3) Warsztat pracy archeologa – Lekcja na temat pracy archeologa i charakterystyki poszczególnych etapów badań archeologicznych oraz zarys archeologii Sandomierszczyzny.
4) Eviva l’arte! Niech żyje sztuka! – Lekcja poświęcona twórczości artystycznej, głównie malarskiej. Uczestnicy uzyskają informacje o początkach sztuki, jej zróżnicowaniu i znaczeniu dla kultury.
5) Na obiedzie u króla– Lekcja na temat dworskich i szlacheckich obyczajów związanych z ucztami i zwyczajami przy stole.
6) Starodruki, czyli niezwykła historia książki - Zajęcia dotyczące historii i znaczenia książki w kulturze, a także początki pisma, zmiany i rozwój materiałów rękopiśmiennych oraz technika powielania książek.
7) Sandomierz piórem spisany– Lekcja na temat licznych przedstawień Sandomierszczyzny w utworach literackich.
8) Krzemień pasiasty – Klejnot Sandomierszczyzny – Lekcja poświęcona wykorzystywaniu krzemienia pasiastego przez człowieka od pradziejów po współczesność.
9) Rzeźba na warsztat – Zajęcia na temat sztuki rzeźbiarskiej, różnorodności technik i materiałów.
- Odsłony: 192