Wielkość liter
2
2

Wielkość liter

1) Szkoła w muzeum - Lekcja szkolna na wybrany temat zrealizowana w muzeum.

2) Plastyczne warsztaty bożonarodzeniowe.

3) Plastyczne warsztaty wielkanocne.

4) Zajęcia tematycznie związane z aktualnymi wystawami czasowymi.

 Materiały edukacyjne w języku polskim

Archeologia.pdf

Etnografia.pdf

Historia.pdf

Literatura.pdf

Sztuka.pdf

Навчальні матеріали українською мовою

КОРОЛІВСЬКИЙ ЗАМОК У САНДОМЄЖІ.pdf

Археологія.pdf

Етнографія.pdf

Історія.pdf

Література.pdf

Мистецтво.pdf

 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

tel. 536 950 529, 698 639 312,  534 265 678, 

Tel. 15 644 57 57, wew. 33, 35 

 

Wielkość liter

1) Nie tylko o „Ojcu Mateuszu”, czyli Sandomierz na dużym ekranie - Uczestnicy zajęć mają okazję poznać filmografię, w której jedną z głównych ról zagrał Sandomierz.

2) Więzienie w zamkowych murach - Lekcja na temat szczególnego okresu w historii Zamku Królewskiego w Sandomierzu, który został przekształcony w więzienie.

3) Warsztat pracy archeologa – Lekcja na temat pracy archeologa i charakterystyki poszczególnych etapów badań archeologicznych oraz zarys archeologii Sandomierszczyzny.

4) Szachy. Niezwykła historia królewskiej gry - Zajęcia poświęcone historii gry i kulturze szachowej oraz historii odnalezienia szachów sandomierskich – wyjątkowych, ponieważ zachował się prawie cały zestaw średniowiecznych bierek, jednych z najmniejszych znalezionych dotąd w Polsce.

5) Eviva l’arte! Niech żyje sztuka! – Lekcja poświęcona twórczości artystycznej, głównie malarskiej. Uczestnicy uzyskają informacje o tajemnicach skrywanych przez najcenniejsze dzieła sztuki.

6) Krzemień pasiasty – Klejnot Sandomierszczyzny – Lekcja poświęcona wykorzystywaniu krzemienia pasiastego przez człowieka od pradziejów po współczesność.

7) Starodruki, czyli niezwykła historia książki - Zajęcia dotyczące historii i znaczenia książki w kulturze, a także początków pisma, rozwoju materiałów rękopiśmiennych oraz techniki powielania książek.

Wielkość liter

1) Muzealny savoir vivre i nie tylko – Lekcja na temat obyczajów, bon tonu, dobrych manier oraz muzealnego savoir vivre’u. W drugiej części zajęć dzieci zapoznają się z kulisami pracy instytucji kultury.

2) Legendy sandomierskie – Lekcja o genezie baśni i legend z przypomnieniem znanych polskich legend. Przedstawienie kontekstu historycznego sandomierskich legend oraz miejsc z nimi związanych.

3) Warsztat pracy archeologa – Lekcja na temat archeologii Sandomierszczyzny, pracy archeologa - muzealnika oraz archeologa pracującego w terenie. Mowa będzie również o ukrytych w ziemi obiektach archeologicznych oraz o tym co zrobić gdy je przypadkowo odnajdziemy.

Wielkość liter

1) Legendy sandomierskie – Lekcja o genezie baśni i legend z przypomnieniem znanych polskich legend. Przedstawienie kontekstu historycznego sandomierskich legend oraz miejsc z nimi związanych.

2) Szachy. Niezwykła historia królewskiej gry - Zajęcia poświęcone historii gry i kulturze szachowej oraz historii odnalezienia szachów sandomierskich – wyjątkowych, ponieważ zachował się prawie cały zestaw średniowiecznych bierek, jednych z najmniejszych znalezionych dotąd w Polsce.

3) Gdy San domierzał do Wisły –  zajęcia dotyczące historii Królewskiego Miasta Sandomierza oraz dziejów Zamku, nierozerwalnie ze sobą połączonych. Mowa będzie również o wpływie warunków naturalnych na osadnictwo, o formach budowli obronnych, w szczególności zaś o życiu codziennym mieszkańców, funkcjach i charakterystyce średniowiecznego miasta.

4) Warsztat pracy archeologa - Lekcja na temat archeologii Sandomierszczyzny, pracy archeologa - muzealnika oraz archeologa pracującego w terenie. Mowa będzie również o ukrytych w ziemi obiektach archeologicznych oraz o tym co zrobić gdy je przypadkowo odnajdziemy.

5) Eviva l’arte! Niech żyje sztuka! – Lekcja poświęcona twórczości artystycznej, głównie malarskiej. Uczestnicy uzyskają informacje o tajemnicach skrywanych przez najcenniejsze dzieła sztuki.

6) Na obiedzie u Króla – Lekcja na temat dworskich i szlacheckich obyczajów związanych z ucztami i zwyczajami przy stole. Zajęcia związane tematycznie ze stałą wystawą „Dawna kuchnia królewska - zbiory artystyczne. Rzemiosło - malarstwo (XVII - XX w.)”.

7) Starodruki, czyli niezwykła historia książki - Zajęcia dotyczące historii i znaczenia książki w kulturze, a także początków pisma, rozwoju materiałów rękopiśmiennych oraz techniki powielania książek.

8) Krzemień pasiasty – Klejnot Sandomierszczyzny – Lekcja poświęcona

Wielkość liter

Lekcje muzealne dedykowane są dzieciom w wieku przedszkolnym, uczniom szkół podstawowych, oraz ponadpodstawowych. Zajęcia zostały przygotowane z uwzględnieniem programu nauczania, jak również w oparciu o muzealne ekspozycje i posiadane zasoby. W naszej ofercie znajdują się lekcje z zakresu archeologii, etnografii, historii, literatury i sztuki. Prowadzone są przez pracowników Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Wszystkie lekcje posiadają charakter interaktywny i łączą się z czynnym zaangażowaniem uczestników.

Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godzinach 10.00 - 15.00.

Czas trwania zajęć: 45 minut, do 1 godziny.

Konieczność rezerwacji terminu z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

Wszystkie zajęcia mają charakter warsztatowy, aktywizujący uczestników.

Cena za uczestnictwo w warsztatach – 12 zł uczeń.

Opiekunów grup nie obowiązuje opłata za udział w zajęciach.

 

Nowe tematy!

  1. Najnowsze zajęcia - „Zamkowe zakamarki – odkryj zamkowe tajemnice”.
    W ramach zajęć zwiedzimy zamek, poznamy jego tajemnice i zajrzymy w ukryte zakamarki. Na warsztatach celem będzie zbudowanie zamku z klocków.

Zajęcia potrwają od 1,5 do 2 godzin.  – cena 25 zł.

  1. „Doradztwo zawodowe” – dla starszych klas szkół podstawowych oferujemy możliwość zamówienia lekcji podczas, której uczniowie mogą zobaczyć na czym polega praca w muzeum, m.in. historyka, archeologa, opiekuna ekspozycji oraz wielu innych zawodów.

Zapraszamy do zapisów.

 PrzedszkolaSzkoła podstawowaSzkoły ponadpodstawoweOferta specjalna


Kontakt i zapisy:
Dział Edukacyjno-Promocyjny Muzeum Zamkowego w Sandomierzu
ul. Zamkowa 12
Tel. 15 644 57 57, wew. 33, 35 
Tel. kom. 536 950 529, 698 639 312,  534 265 678 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Wirtualny spacer po wystawie OD PIASKU DO SZKŁA

7 MKiDN

10 patriotyzm

4 tripadvisor

Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych

5 Bonum Publicum

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(1 kwietnia - 30 września)

 bip muz

Cennik biletów:

Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet grupowy normalny z przew. MZS: 15 zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MZS: 10 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3): 55 zł

 

 

 dostepnosc

© 2022 Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:13197595

Obecnie na stronie 577 gości