Polish Polish

instagram blue|     Znajdź nas na: youtube blue

Play
previous arrow
next arrow
Slider

"Sandomierski EtnoDesign"

Wielkość liter

logoMOSNarodowe Centrum Kultury

Kultura – Interwencje

Narodowe Centrum Kultury

Od II poł. sierpnia 2019 r. pracownicy Dział Etnograficznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu realizują projekt pt. „Sandomierski EtnoDesign", dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2019 nabór II.

W ramach projektu wykonane zostaną rekonstrukcje odświętnych i codziennych strojów sandomierskich, które zaprezentujemy na wystawie czasowej. Ubiory wykona dr Maria Molenda w oparciu o publikację Janusza Kamockiego „Atlas Polskich Strojów Ludowych. Część 5. Strój sandomierski” oraz stroje znajdujące się w zbiorach naszego Muzeum. Tłem dla prezentacji ubiorów będą postery z informacjami na temat historii ludowego stroju sandomierskiego.

Projekt „Sandomierski EtnoDesign” to nie tylko dawne stroje ludowe, ale również współczesne wykorzystanie ich motywów w modzie codziennej. Dlatego wernisaż wystawy zostanie połączony z pokazem mody. Prezentacja zostanie zainspirowana dawnym wzornictwem, zaczerpniętym ze strojów Sandomierzaków i Lasowiaków, w połączeniu z nowoczesnym „spojrzeniem” na wykrój, styl, kolorystykę. Powstałe stylizacje staną się przyczynkiem do nowatorskiego promowania tradycji i obyczajowości wspomnianych grup etnicznych. Do współpracy zaprosiliśmy projektantkę Justynę Wesołowską.

Głównym celem projektu jest upowszechnienie wiedzy o stroju sandomierskim – elemencie lokalnego, materialnego dziedzictwa kulturowego. Pragniemy zachęcić artystów, twórców, rękodzielników do inspirowania się modą ludową, jej ciekawym wzornictwem i bogatą kolorystyką.

Konsultacje merytoryczne dotyczące projektu stroju sandomierskiego

19 sierpnia 2019 r. rozpoczęliśmy konsultacje w sprawie przygotowania projektów pięciu różnych strojów sandomierskich, które już niebawem będziecie Państwo mieli okazję zobaczyć w naszym Muzeum. Za projekty  i uszycie ubiorów odpowiedzialna jest dr Maria Molenda – historyk, kostiumolog, kostiumograf, absolwentka historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, Prezes Fundacji Nomina Rosae, założycielka Domu Historii w Nowym Sączu. Pracę naukową łączy z pracą projektanta ubiorów i kostiumów. Projektuje kostiumy teatralne inspirowane historią i folklorem, ubiory współczesne, współpracuje także z filmem. Wykonane przez nią rekonstrukcje oraz kostiumy znajdują się na stałych ekspozycjach muzealnych w kraju i za granicą.

29 sierpnia 2019 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszym Muzeum dr Marię Molendę wraz ze współpracownikami.

Podczas wizyty studyjnej połączonej z kwerendą ustaliliśmy zakres planowanych prac: rodzaj tkanin i ich kolorystykę, wzornictwo, rozmiary i kroje. Panie zdjęły miarę z jedynej zachowanej w Polsce sukmany męskiej, będącej elementem tradycyjnego odświętnego stroju sandomierskiego pochodzącego z XIX w. eksponowanej na stałej wystawie etnograficznej.

 

Trochę Kultury!

3 BIP muzeum

organizatorzy

4 tripadvisor

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

7 MKiDN

9 nocleg

Godziny otwarcia Muzeum:

W sezonie turystycznym 
(20.04.2019 r. - 30.09.2019 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 18.00
 
Poza sezonem turystycznym
(01.10.2019 r. - 19.04.2020 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Piątek | 9.00 - 16.00
Sobota - Niedziela | 10.00 - 16.00
 

Cennik biletów:

Bilet normalny (dorośli): 15zł
Bilet ulgowy (uczniowie, itp): 10zł
Bilet grupowy normalny z przew. MOS: 10zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MOS: 8zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3)): 40zł
Bilet "3w1" normalny: 30zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.
Bilet "3w1" ulgowy: 20zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.

• Zobacz pełny cennik

 

© 2018 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:Łącznie ilość odwiedzin:1795292

Obecnie na stronie 190 gości