Polish Polish

instagram blue|     Znajdź nas na: youtube blue

Play
previous arrow
next arrow
Slider

Naczynie – flasza z kryzą

Wielkość liter

Naczynie – flasza z kryzą Pawłów, gm. Zawichost

neolit, kultura pucharów lejkowatych

Wymiary: wys. 12 cm; ø wylewu: 4,5 cm; ø dna: 3,8 cm

Nr inw.: MS-1594/a

 

 

Naczynie znaleziono na początku lat 80. XX w. podczas budowy domu. Pierwotnie stanowiło prawdopodobnie część wyposażenia grobu należącego do znajdującego się w niewielkiej odległości cmentarzyska ludności kultury pucharów lejkowatych. Jego późniejsze, przeprowadzone na przełomie XX i XXI w., badania archeologiczne wykazały obecność licznych grobów posiadających kamienne oraz drewniane konstrukcje.

Naczynia tego typu odnajdywane są na rozległym obszarze Europy, od Bretanii po Wołyń i od południowej Skandynawii po Morawy. Na ziemiach polskich występują w klasycznej fazie południowej grupy kultury pucharów lejkowatych, czyli w połowie czwartego tysiąclecia p.n.e. Ich forma bywa czasami odmienna, ale wspólną cechą pozostaje charakterystyczna kryza, czyli umieszczona poniżej wylewu naczynia plastyczna listwa przypominająca kołnierz.

Niezwykły kształt naczyń, kojarzący się z wyglądem dojrzałych owoców maku, stał się przyczyną rozważań nad ich ewentualnym wykorzystaniem do przechowywania substancji odurzających. Udowodniono stosowanie przez pradziejowe społeczeństwa podczas magicznych i religijnych obrzędów różnego rodzaju psychoaktywnych środków pochodzenia roślinnego. Należał do nich między innymi mak lekarski, czyli Papaver somniferum L., który do dziś służy do produkcji opium. Środek ten posiada silne właściwości odurzające, ma również działanie przeciwbólowe. Na jego stosowanie wskazują wyniki analiz znalezisk archeologicznych. Poświadczają je również - odnoszące się do czasów późniejszych - źródła pisane pozostawione nam przez Sumerów, Persów, Greków, Rzymian i Egipcjan. Najprawdopodobniej to właśnie do przechowywania tego rodzaju substancji przeznaczone były flasze z kryzą.

Bibliografia:

Bargieł B., Florek M.: Pierwszy sezon badań wykopaliskowych na cmentarzysku kultury pucharów lejkowatych w Pawłowie, stan. 3, woj. świętokrzyskie, Archeologia Polski Środkowowschodniej V, 2000, str. 25–32

Bąbel J.T.: Środki psychoaktywne w kulturach megalitycznych Europy Środkowej. Zarys problematyki, in: Libera, J., Tunia, K. (red.): Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych, Lublin-Kraków 2006, str. 171-196

Notę opracował

Piotr Werens

NCK

PomnikHistorii

organizatorzy

4 tripadvisor

5 Bonum Publicum

6 Pamiętnik Sandomierski

7 MKiDN

9 nocleg

Godziny otwarcia Muzeum:

Poza sezonem turystycznym
(01.10.2019 r. - 19.04.2020 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 17.00
 
W sezonie turystycznym 
(20.04.2020 r. - 30.09.2020 r.)
Poniedziałek | 13.00 - 15.00 oprócz pierwszego w m-cu. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Wtorek - Niedziela | 10.00 - 18.00

Cennik biletów:

Bilet normalny (dorośli): 15zł
Bilet ulgowy (uczniowie, itp): 10zł
Bilet grupowy normalny z przew. MOS: 10zł
Bilet grupowy ulgowy z przew. MOS: 8zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób (2+3)): 40zł
Bilet "3w1" normalny: 30zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.
Bilet "3w1" ulgowy: 20zł Muzeum Okręgowe, Brama Opatowska, Trasa Podziemna.

• Zobacz pełny cennik

 

© 2018 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łącznie ilość odwiedzin:Łącznie ilość odwiedzin:2330961

Obecnie na stronie 294 gości