Srebro, czarna patyna
Śr. 13 mm
Waga 0,6 g
Jeden z dwóch denarów Bolesława Krzywoustego (1086-1138) znalezionych w Gierlachowie, gm. Dwikozy i przekazanych do Muzeum w 2019 r.
Na awersie: scena walki księcia (rycerza) ze smokiem. Moment walki jest uchwycony w momencie wbicia włóczni w rozwartą paszczę smoka. Scena symbolizuje walkę dobra (księcia) ze złem, a właściwie szatanem, którego reprezentuje smok (Apokalipsa św. Jana). Być może jest to też odwołanie do walk z pogańskimi Pomorzanami, lub innymi wrogami, które prowadził Krzywousty. Książę jest ubrany w kolczugę do kolan, na wysokości jego goleni znajduje się dolna szczęka smoka, a ogon bestii uniesiony prosto do góry sięga głowy wojownika.
Na rewersie: symbol sakralny – krzyż z czterema gwiazdami przypominającymi słońca umieszczonymi między jego ramionami zwieńczonymi kulami, w potrójnej obwódce perełkowej. Jest to jedyna moneta wybijana przez Krzywoustego bez legendy (napisu). Prawdopodobnie do bicia tych denarów Bolesław Krzywousty przystąpił we wczesnym okresie panowania.
Odnalezione w Gierlachowie, gm. Dwikozy
Przekaz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków/Delegatura w Sandomierzu
Denar można po raz pierwszy obejrzeć na najnowszej wystawie ,,Nabytki Muzeum Zamkowego w Sandomierzu 2020-2021"
Fot. Marek Banaczek
Opracował: Dział Historyczny MZS